site.btaВалентин Катранджиев, Дипломатически институт: Положителни са очакванията към българо-китайските бизнес връзки, защото са на трайна основа
Очакванията към развитието на българо-китайските бизнес и икономически контакти са положителни и крият големи и реални перспективи за разгръщането им на широка основа. Двустранните контакти стъпват на трайна основа и едновременно с това са напълно прагматични. Това смята д-р Валентин Катранджиев от Дипломатическия институт при Министерството на външните работи на България. Той беше модератор на провелия се днес в столичния хотел “Хилтън“ Българо-китайски бизнес фоум. Събитието организира Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между страните от Централна и Източна Европа и Китай.
Форумът, както изтъкна Валентин Катранджиев, се провежда в годината, когато се отбелязват 75 години от установяване на дипломатически отношения между България и Китай. Освен това той наблегна и на значението днес на историческия факт, че България е втората страна в света, която признава Китайската народна република четири дни след нейното основаване, на 4 октомври 1949 година.
"В този смисъл държавното и политическо ръководство на КНР високо цени този факт", обясни Валентин Катранджиев значението на тези исторически събития днес. "Много е важно да се подчертае, че между двете страни няма спорни, нерешени въпроси", изтъкна още представителят на Дипломатическия институт.
Той отбеляза още, че отношенията между България и Китай се крепят на принципите на равнопоставеността, на реципрочността, взаимното зачитане на външнополитическата ориентация на двете страни. А от 2019 година отношенията се надграждат и до стратегическо партньорство, което според него е безспорен успех.
Съгласно посланията от днешния форум, усилията се очаква да се насочат към разширяване и задълбочаване на контактите и в индустриалната област. Като благоприятни Валентин Катранджиев определи и перспективите за разширяване на контактите в културния, образователния, научно-изследователски и технологичен обмен между двете страни.
Той избори и други области от взаимен интерес за задълбочаване на връзките: селско стопанство (с акцент биоземеделието); хранително-вкусовата промишленост; изпълнение на проекти в автомобилната индустрия, в сферата на зелените и информационните технологични решения и туризма. За разгръщането на туристическия обмен обаче е нужно да се открият преки въздушни линии между водещи китайски градове и такива от България. В момента се проучват възможностите, информира Катранджиев. Не трябва да се подценяват, според него и неизползваните все още възможности в сферата на транспортната и логистична инфраструктура, в което направление България трябва да се включи по-активното в инициативата "Един пояс, един път" и осигуряването на свързаността на Европа и Азия.
"В този смисъл се търсят взаимният баланс, взаимният интерес в отношенията", уточни той и допълни, че тече активен политически диалог както на експертно, така и на политическо равнище. Валентин Катранджиев представи и актуална информация за търговските отношения на България с Китай, чийто двустранен стокообмен бележи постоянен растеж и достига 3,2 млрд. евро годишно.
"Струва ми се, че българската страна следва да работи за увеличаване на българския износ на китайския пазар, защото регистрираме значителен дефицит в двустранната търговия", препоръча той.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text