site.btaДай Цинли, посланик на КНР в България: Китай е третият по значение търговски партньор на България и втората по значимост дестинация за износ
Посланикът на Китайската народна република в България Дай Цинли изтъкна добрата динамика в търговските и икономически връзки на КНР с България. Това стана на провеждащия се в столичния хотел "Хилтън" Българо-китайски бизнес форум.
Сътрудничеството между България и Китай през последните години се радва на много добро развитие - така дипломатът оцени състоянието на двустранните контакти. Износът на България към Китай расте през 2023 година с 23,7 процента, с което се намалява отрицателното търговско салдо на страната. На свой ред Китай се превръща в третия по големина търговски партньор за България и втората по големина дестинация за износ, според посланик Дай Цинли.
Тя акцентира върху факта, че България е най-големият търговски партньор в областта на селското стопанство в Централна и Източна Европа. Дипломатът изрази надежда за задълбочаване на връзките в тази сфера.
Двете икономики се допълват много добре, смята посланикът. Според нея предприятията от двете страни имат интерес от разширяване на сътрудничеството.
"Китайските предприятия инвестират в автомобилната промишленост, в машиностроенето, новата енергия и в други сфери в България. Регионалното сътрудничество и културният обмен между хората също нарастват", изброи Дай Цинли. "В България също има преструктуриране на икономиката, интензивно изграждане на структурата на електрониката и развитието на Изкуствения интелект. Надяваме се, че България ще участва в изложенията в Китай - за вносни стоки, за електронна търговия, за представяне на селскостопанските продукти на България и да увеличава износа си към Китай. А също така да представя и своите туристически продукти“.
В речта си дипломатът припомни, че Шанхай е побратимен град на София, което може да се използва и за задълбочаване на регионалните връзки.
Наред с посланията и пожеланията за разширяване на стопанските контакти между България и Китай, Дай Цинли направи и обзор на процесите в китайската икономика и нейното растящо значение за световното стопанство.
"Китай е основен партньор на над 140 страни в света. Веригата на производство е цялостна и развита. Разполага и с висококачествени трудови ресурси. Формата на развитие като социалистическа пазарна икономика дава също много добри резултати", каза в тази посока посланикът.
Тя припомни, че китайската икономика показва положителна тенденция на ръст от миналата година насам. През 2023 година БВП на страната е надхвърлил 16 трлн. евро с ръст от 5,2 процента. В три сфери – автомобилното производство, соларните продукти и литиевите батерии, покачването е достигнало 30 процента, съгласно нейната информация.
Тази положителна икономическа тенденция се затвърждава и през първите пет месеца на годината. Търговията със стоки е нараснала с 6,3 процента през тези месеци.
"Пътят на Китай към модернизация и отваряне към света предоставя много възможности за развитие на икономиката", изтъкна посланичката и призова участващият бизнес от двете страни да се възползва пълноценно от възможностите, които днешният форум предоставя. На свой ред тя увери публиката, че посолството на Китай ще съдейства по всякакъв начин на процеса на задълбочаване на двустранните бизнес контакти. Тя определи като добра възможност това да се случи в годината, когато КНР и България отбелязват 75 години от установяване на дипломатически контакти. Юбилеят се отбелязва през 2025 г., когато се навършват и 10 години от присъединяването на България към инициативата "Един пояс, един път". На базата на тази инициатива могат да се търсят нови възможности за развитие през следващите 10 години, поясни дипломатът.
Форумът се организира от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между страните от Централна и Източна Европа и Китай.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text