site.btaГрупата на ЕИБ ще засили подкрепата си за иновациите в Югоизточна Европа с акцент върху България, обяви Кириакос Какурис на форум
Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е решена да засили сътрудничеството и подкрепата за иновациите в страните от Югоизточна Европа, с особен акцент върху България. Това обяви вицепрезидентът на ЕИБ Кириакос Какурис в откриващата си реч на среща-дискусия за инвестициите в иновации на българските предприятия.
Събитието се организира съвместно от ЕИБ, Стопанския факултет при СУ "Св. Климент Охридски" и Съвета за иновации, дигитализация и нови технологии (СИДНТ) към Българската търговско-промишлена палата (БТПП). То се провежда в Аула Магна на Софийския университет.
Като непоколибим ангажимент на България към авангардните технологии и иновациите вицепрезидентът на ЕИБ Какурис определи наличието в страната на института INSAIT към СУ.
И все пак, според годишното инвестиционно проучване на иновационната дейност на Европейската инвестиционна банка към 2023 година, данни от което бяха подробно представени от старши икономиста на банката Атанас Колев, инвестициите в иновации на българските нефинансови компании са най-ниските в района на Централна и Източна Европа. Съгласно оповестените данни от Кириакос Какурис около три четвърти от анкетираните малки и средни предприятия в страната не извършват никаква иновационна дейност. Този дял е най-висок сред страните от ЦИЕ със сходно икономическо развитие.
Вицепрезидентът на ЕИБ е убеден, че Европа има силно присъствие в технологичната индустрия, където Германия и Франция са лидери, в разработката на софтуер, в областта на изкуствения интелект и финансовите технологии. Той вижда Европа начело и при медицинските изследвания и разработки, с отчитания напредък при фармацевтичните продукти, медицинските устройства и биотехнологиите. По отношение на възобновяемата енергия, Кириакос Какурис изтъкна водещата роля на Дания и Германия, насочили инвестиционния си фокус и върху развитието на добиваната от вятъра и слънцето енергия. Банковият сектор бе посочен от него като друга сфера, където европейските компании са известни с новаторските си подходи към банкирането, платежните системи и финтех.
В откриващата си реч вицепрезидентът подчерта водещата роля в Европа на групата на ЕИБ, състояща се от Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд, при осигуряването на експертиза и финансов ресурс за инвестиции в областта на климата, иновациите и рисковия капитал. Той цитира данни за 2023 година, когато от групата са инвестирали в направление "Климат" 49 милиарда евро, други 20 милиарда са били насочени към малки и средни предприятия, а за постигане на зелена и устойчива европейска икономика са били предоставени още 20 милиарда евро за инвестиции в иновации и цифрови технологии. "Признавайки преобразяващата сила на цифровизацията и иновациите за постигане на зелена и устойчива европейска икономика, ние се ангажираме да увеличим финансирането си в тези критични области", обяви Кириакос Какурис.
Засягайки темата за значението на рисковия капитал в условията на преход, в какъвто се намира европейската икономика, представителят на банката припомни за осигуреното финансиране на българските компании, сред които са "Софтуер груп" (Software Group), "Ендуросат" (EnduroSat) и "Елдрайв" (Eldrive).
"Чрез ЕИФ групата е най-големият доставчик на рисков капитал в Европейския съюз, подкрепяйки почти половината от появилите се европейски еднорози през послендите 15 години, предимно в ранните етапи на тяхното развитие", уточни Кириакос Какурис.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text