site.btaЕС се нуждае от европейска сделка за насърчаване на конкурентоспособността, каза Милена Ангелова, вицепрезидент на SGI Europe
Европа се нуждае от Стратегия за насърчаване на конкурентоспособността, тъй като губи непрекъснато позиции в новите геополитически условия. Ключово е осигуряването на човешки ресурси – както посредством облекчаване на трудовата миграция, така и посредством мобилизиране на трудовия потенциал и акцент върху образованието и професионалното обучение. На национално ниво трябва да се работи за ускоряване на актуализирането на учебните програми в съответствие с потребностите на пазара на труда и включване на работодатели в разработването. Необходима е и интелигентна политика за икономическа миграция. Това заяви доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и вицепрезидент на SGI Europe (европейска асоциация, която представлява работодатели и предприятия, предоставящи обществени услуги и услуги от общ интерес, независимо от тяхната собственост и статут - бел. реп.), по време на конференцията на високо равнище, посветена на Деня на Европа.
Форумът се състоя в Мадрид с участието на министри на труда и социалната политика от Испания, Полша, Словакия и с участието на президента на Европейския икономически и социален комитет Оливър Рьопке, съобщиха от АИКБ.
По думите ѝ Европейският стълб за социални права се е превърнал в основен източник на социални инициативи на ниво ЕС и трябва да остане основният компас за развитие на социалната политика на Съюза в бъдеще, като се ограничи приемането на ново законодателство, а се акцентира върху ефективното прилагане на вече съществуващото.
"SGI Europe приветства ролята, дадена на Стълба за социалните права да ръководи действията и политическия избор на национално ниво. Вярваме, че прилагането на стълба сега трябва да бъде по-малко свързано с ново законодателство на ЕС и повече с насърчаване на националната ангажираност", заяви доц. Ангелова по време на изложението си.
Тя се обърна към присъстващите представители на Европейския парламент с призив да се фокусира повече внимание върху прилагането на социални инициативи, които имат за цел намаляването на негативните ефекти от изменението на климата, справянето с недостига на работна ръка и липсата на умения, включително и увеличаване на участието на възрастни в обучение и квалификация.
Доц. Ангелова заяви още, че е необходимо да се укрепят услугите от общ интерес в цяла Европа, тъй като те гарантират качеството на живот и просперитета в ЕС както за гражданите, така и за предприятията. ЕС вече не е водеща икономическа сила и продължава да губи влияние и конкурентоспособност. Европейските компании страдат от високите цени на енергията, сложната регулация и проблемите с достъпа до суровини, както и от изкривяващите субсидии за индустрията в други глобални икономики.
"ЕС изостава от своите конкуренти. Ръстът на БВП на ЕС за 2023 г. е 0,5 на сто, а в САЩ е 2,5 на сто. Това ясно показва, че ЕС се нуждае от европейска сделка за насърчаване на конкурентоспособност и нова хоризонтална стратегия за единния пазар", посочи доц. Ангелова.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text