site.btaБългарската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев
Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма (ABUJET) учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни, когато е рожденият ден на Минчев, съобщи за БТА генералният секретар на ABUJET Пламен Старев.
Учредихме я от уважение към нашия приятел дългогодишния президент на ABUJET, пътешественика и разказвача на истории Максим Минчев, разказа Старев. Носителите й ще бъдат журналисти или писатели, активно работещи за изпълнение на целите на АБУЖЕТ – да помагаме за опознаването на света, като в света е и България, естествено. Да правим този свят по-близък до нас, разказвайки за него на езика на международния туризъм, посочи генералният секретар на Aсоциацията.
Той уточни, че срокът за подаване на номинациите вече е отминал и посочи, че всеки член на ABUJET е имал възможност да предложи колега, когото счита за най-достоен да бъде първият носител на наградата. През май седемчленно жури ще определи името на човека, заслужил признанието и уважението на колегията.
Асоциацията
АBUJET е абревиатура на Асоциацията на българските журналисти и писатели по туризма, според изписването й на френски език. В нея членуват над 60 журналисти от различни медии – печат, радио, телевизия, както и блогъри и писатели, каза Старев.
"Бащи" на АBUJET са големи имена в българската журналистика и публицистика: Валери Петров, Богомил Райнов, Богомил Нонев, Николай Тодоров, Ивайла Вълкова, Ясен Антов и др. Валери Петров до скоро е бил културно аташе в Рим, Богомил Райнов – в Париж. Те пренасят в България европейската идея за ролята на международния туризъм – прогресивна за времето си, интересна и днес, отбеляза Старев.
АBUJET е член на FIJET – Международната федерация на журналистите и писателите по туризма. Тя е създадена в края на 1954 г., когато председателят на Съюза на белгийските журналисти по туризма Раф Алофс се обръща към колеги от Франция и Италия с призив за създаване на съюз. На 2 декември журналисти от трите държави основават в Париж FIJET. Само две години след това се учредява българската асоциация, която почти веднага се присъединява към FIJET и до днес е сред най-активните й членове.
Какви са членовете на АBUJET?
"Най-общо казано с кръвна група "Пътешественик". Обикалят близкия и далечния свят с цел да научат колкото се може повече и повече интересни неща, защото имат мисия. Видяното и наученото те ще предадат на своите читатели, слушатели, зрители", разказа Старев. Типичният член на АBUJET е журналист, блогър или писател, който е обладан от две страсти – да пътува и да отразява видяното в медии, снимки, филми и в книги, допълни генералният секретар на Асоциацията.
Той изтъкна, че Максим Минчев е бил обладан от тези две страсти – страстно е обичал да пътува, да открива нови и нови места и истории за тези места.
"Той беше изключително зает човек. Седемнадесет години генерален директор на БТА. Беше генерален секретар на Световния съвет на информационните агенции, президент на Асоциацията на информационните агенции от Балканите и Югоизточна Европа, на Асоциацията на информационните агенции от Черноморския регион. Много национални и международни ангажименти препълваха дните му. Но винаги намираше време да пише историите си. Историите прерастваха в книги", разказа Старев. Той напомни, че Минчев има 14 издадени книги с пътеписи и впечатления от цял свят.
Максим Минчев беше над 15 години президент на АBUJET. Наследи на този пост най-сладкодумния разказвач на истории, когото познавам - Ясен Антов, също страстен пътешественик. Не е лесно да наследиш Ясен Антов, Максим се справи с тази задължаваща наследственост, спомня си Старев.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text