site.btaМебелният бранш очаква тази година да постигне резултати, сходни с нивата от 2022 г., когато беше отчетен сериозен ръст, каза проф. д-р Васил Живков
Мебелният бранш очаква тази година да постигне резултати, сходни с нивата от 2022 г., когато беше отчетен сериозен ръст от 15-17 процента на оборотите на компаниите от българската мебелна промишленост. Това каза за БТА проф. д-р Васил Живков, председател на Управителния съвет на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, който по-рано днес участва в откриването на изложението "Техномебел", което започна в Интер експо център и ще продължи до 26 април.
Прогнозните очаквания за 2023 г. са браншът да отчете резултати, които ще са близки до предходната, може би с лек спад от пет на сто в оборотите. По думите на Живков това е тенденция, характерна за целия Европейски съюз на фона на силните 2021 г. и 2022 г. за мебелната промишленост. Сега се получи естествено малко връщане назад след бума, който беше по време на ковид за покупка на мебели и обзавеждане, допълни той.
Към момента фирмите в мебелната индустрия са 2500, по-малко са в дървообработващата промишленост, посочи Живков и изтъкна, че това са български компании. В двата сектора са заети между 45 000 и 50 000 души. Приносът на индустрията в БВП е около 3 процента.
Основните проблеми пред бранша са свързани с цената на дървесината и липсата й през 2021 г. и донякъде през 2022 г., както и намалялото потребление. Вижда се, че в страната има някакъв отлив от потребление и това се отразява и на нашата промишленост, каза Живков.
По отношение на ценовата политика той посочи, че цените на мебелите се увеличават основно заради ръста на цените на суровините, на енергийните ресурси, разходите за заплати. Процент на инфлацията вероятно се гони и в цените, коментира Живков в отговор на въпрос колко са поскъпнали мебелите от началото на годината.
Това е двадесетото юбилейно издание на изложението, което е средище на мебелната промишленост от гледна точка на доставките на материали и технологии, коментира Живков и допълни, че то е основен форум за бранша и заради участието на компаниите, които доставят материали, технологии и оборудване. По този начин на изложението си дават среща производители с доставчици, дават се насоки за развитие на тази промишленост, а е и възможност да бъде представена индустрията от по-малко познатата гледна точка на технологиите и материалите, посочи Живков. Той изтъкна, че индустрията е добре развита по отношение на роботизацията и механизацията, използваща екологични материали.
Тази година в изложението участват около 100 компании, които представят над 300 български и чуждестранни бранда. Присъстват изложители от България, Турция, Румъния и др. Със свои щандове ще се включат производители и дистрибутори на дървообработващи машини и оборудване, инструменти, консумативи, бояджийска и опаковъчна техника, мебелен обков и механизми, елементи за вграждане - мивки и смесители, лакове, байцове, масла и др. В рамките на изложението те ще представят най-новите технологии за обработка на дървесина и производство на мебели, новостите в материалите за мебелно производство, както и всичко необходимо за оборудване на дървообработващи и мебелни фабрики.
В откриването на изложението участваха заместник-министрите на земеделието и на икономиката и индустрията Мирослав Маринов и Давид Сукалински.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text