site.btaЕврокомисар Паоло Джентилони e потвърдил подкрепата на ЕК за приемане на България в eврозоната през 2025 г. на среща с министър Людмила Петкова в Брюксел
Еврокомисарят по икономика Паоло Джентилони потвърди подкрепата на Европейската комисия за приемане на България в еврозоната през 2025 г. след изпълнение на конвергентните критерии на среща днес в Брюксел със служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. Това съобщиха от Министерството на финансите (МФ).
Людмила Петкова е на двудневно работно посещение в Брюксел.
В рамките на срещата вицепремиерът Петкова подчерта приоритетите на служебното правителство за продължаване на усилията на страната за присъединяване към еврозоната и за изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост. Тя акцентира и за намеренията на страната за изпълнение на мерките по второто плащане и за актуализация на Плана за възстановяване и устойчивост, съвместно с глава по REPowerEU. В този контекст утре ще се състои среща и с ръководството на Работната група по възстановяването и устойчивостта от ЕК, посочват от МФ.
БТА припомня, че на 12 април министър Петкова, изпълнителният заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис и еврокомисар Паоло Джентилони подписаха в Люксембург Споразумение за партньорство между ЕК и България за организиране на информационни и комуникационни кампании относно въвеждането на еврото в страната. Министър Петкова отбеляза, че това е важен сигнал за българското общество и нашите партньори, че европейските институции подкрепят пътя на България към пълноценната ѝ интеграция. Правителството ще продължи да работи усилено за подготовката на страната ни за присъединяването към еврозоната, заяви тогава министър Петкова.
Дни по-рано, на 9 април, Людмила Петкова заяви при поемането на поста, че основните приоритети в работата на Министерството на финансите остават приемането ни в еврозоната, в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и постигането на пълноправно членство в Шенген. По отношение на процеса по приемането на еврото, тя отбеляза, че проектът на Закон за еврото е изготвен, публикуван е за обществено обсъждане, след това трябва да бъде одобрен от Министерския съвет и приет от парламента, предстои и приемането на подзаконовите нормативни актове, които са свързани с еврото.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text