site.btaОбластният център за българска култура в Болград посрещна гости от Стара Загора
Областният център за българска култура в град Болград, Украйна, начело с директора Галина Иванова, посрещна група от българския град Стара Загора. За срещата разказа специално за рубриката „БГ Свят“ на БТА директорката на културния център Галина Иванова.
Гостите от България пристигнаха в Украйна с цел посещение на родното село на генерал Иван Колев. След гостуването им в Бановка маршрутът им продължи до Болград, където те посетиха и центъра за българската култура. Директорката на културното заведение запозна делегацията с културно-историческото наследство на района. Също така беше показана експозицията на българската къща в Центъра и библиотеката.
По думите на Галина Иванова „родолюбивите българи“, представители на различни български партии, са подарили на Центъра книги и календари.
„Срещата ни мина в добра атмосфера. Запознахме се и се разбрахме, че следващия път ще дойдат на гости за по-дълго време“, сподели директорката.
Както БТА писа, Областният център за българска култура в град Болград е открит на 10 декември 1997 г. В центъра за българска култура се организират и провеждат курсове по български език, литература и история за желаещи да кандидатстват във висшите училища на Украйна и България.
Дейността на институцията е свързана с отбелязването на всички традиционни и национални празници на българския народ. Основните насоки са просветителска, научно-методическа и културно-изследователска дейност, популяризиране на българската култура и българския език, възраждане на българските традиции, обреди и обичаи.
От 2002 г. центърът води активна издателска дейност. Има издадени 12 книги. Основно това са сборници със статии и материали, в резултат на организирани от центъра конференции и кръгли маси. Такава е поредицата от пет сборника на „Българска Бесарабия“. В тях се разглеждат актуални въпроси за езика и литературата, историята и изкуството на българите от Украйна и Молдова. Друга книга, издадена от центъра, е „Православните храмове в българските и гагаузките селища в Украйна и Молдова“. В нея, въз основа на архивни данни, се разглеждат въпроси относно строителството и функционирането на църквите в българските и гагаузки села. Основно това са издания по история, култура, фолклор и литература за българите в Бесарабия.
С помощта на семейство Константинови от с. Чийшия в центъра е създаден кът от етнографска къща. В нея е пресъздаден битът на бесарабските българи през 30–60-те години на XX век. Изложените експонати са събрани от редица села и са ценни реликви.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text