site.bta"На гости на Тунджа": Здравко Аврамов, който иска да направи Музей на пчелата в тунджанското село Робово
До дни започва инициативата "На гости на Тунджа". Ферми в селата на община Тунджа в Ямболско отварят вратите си за посетители на всякаква възраст, но най-вече за децата. В едночасови турове те ще могат да се докоснат до природата, земята и земеделието по занимателен начин.
Пчелната ферма "Аврамови" в село Робово е сред участниците в "На гости на Тунджа". Там гостите посреща Здравко Аврамов – от десет години пчелар, а отскоро и кмет на селото с около 130 жители.
Захванал се с пчеларството почти като на шега през 2014 г. Първите си два кошера сглобил обратно, разказва с усмивка кметът-пчелар. "Моята съпруга ми подари за 14 февруари два кошера. Дотогава не знаех какво представлява даже кошерът", допълва той.
"Стана ми интересно, от два ги направих четири, а на втората година вече ги направих 16 кошера. Нищо не разбирах, аз не съм потомствен пчелар", споделя Здравко Аврамов. Първоначално отглеждал домати, но толкова се запалил по пчеларството, че всеки припечелен лев вложил в още и още кошери.
Днес вече е навътре в тънкостите на пчеларството, занимава се професионално, създал модерна семейна ферма със 125 кошера. Пчелите отглежда в екологично чист район, в който няма интензивно земеделие и пръскания за обработка на културите. "Тук има много богата ливадна паша, има гора, драки, от които пчелите добиват много хубав мед", обяснява той.
След несполучлив опит да реализира меда на едро, бързо се отказал. Не го спира само ниската изкупна цена. "Дори и 10 лв. да стане изкупната цена, аз пак ще продължа да си продавам на дребно. Идеята ми е хората да видят истинското, да опитат чист мед, да популяризираме тези малки села", допълва кметът-пчелар.
Залага на директни продажби, участва във фермерски пазари и изложения в страната. Освен мед, добива пчелен прашец и прополис. Произвежда и различни вкусни изкушения с мед в бурканчета, а отскоро и восъчни свещи. Признава, че този начин на реализация на продукцията е труден, но не невъзможен.
"Преди да се захвана с пчеларство, се занимавах дълги години с търговия. Човек трябва да се усети в един момент и да търси спокойствието. Аз го намерих в самото пчеларство", казва още Здравко Аврамов.
Иска да предаде магията на пчеларството. Не пести професионални съвети, тъй като помни самият той как се е допитвал в началото. Очаква с нетърпение посетителите си, особено най-малките, за да им обясни защо са толкова важни пчелите.
"На децата ще им покажа как е устроено пчелното семейство, как се добива прашецът, как се добива прополиса, от който се прави клеевата тинктура, как пчелите събират и преработват нектара, как после машините центруфугират меда, целия процес", казва още той.
Скоро във фермата му ще има и т.нар. къщички за кошерен въздух, който е особено полезен за хора с белодробни заболявания, деца с астма, обяснява той. Възнамерява да създаде и Музей на пчелата в тунджанското селце Робово.
Според него инициативата „На гости на Тунджа“ е изключително ценна. „Хората ще се докоснат до малките села. Искаме да покажем, че и в това малко село, може да има живот, може да има и развитие“, допълва Здравко Аврамов.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text