site.btaСвободните имоти от Държавния поземлен фонд за стопанската 2024/2025 г., подходящи за производство на зеленчуци, са около 3000 дка
Пето заседание на Консултативния съвет по поземлени отношения се проведе днес в Министерство на земеделието и храните (МЗХ), съобщиха от аграрното ведомство. Ресорният министър Кирил Вътев отбеляза, че е важно да се регламентира животновъдите да получават приоритетно и дългосрочно пасища от Държавния поземлен фонд (ДПФ), които са в близост до животновъдния им обект.
По време на Консултативния съвет стана известно, че свободните имоти от ДПФ за стопанската 2024/2025 г., подходящи за производство на зеленчуци, са около 3000 дка на територията на цялата страна. Това са свободни земи от ДПФ, които са поливни и са подходящи за предоставяне за отглеждане на зеленчуци. За създаване на трайни насаждения от Областните дирекции "Земеделие" прогнозират, че са подходящи около 5600 дка. Това са обемите за земите от ДПФ с новите изменения на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
На заседанието се обсъдиха текстове от законопроекта за Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, свързани с разпределението на пасища, мери и ливади от Държавния поземлен фонд (ДПФ) и Общинския поземлен фонд (ОПФ) на животновъди.
По-рано днес животновъди от Пиринския край отправиха покана до министерства и институции за обсъждане на агроекологичната интервенция "Традиционна паша". Отвореното писмо на животновъдите е изпратено до министрите на околната среда и водите и на земеделието, Комисията по земеделието, храните и горите и Комисията по околната среда и водите към Народното събрание.
В писмото, изпратено от Яне Янев и подписано от десетки животновъди се посочва, че изготвените от МОСВ планове за паша в националните паркове не отчитат реални природосъобразни практики, които се постигат само чрез пашуване и налагат ограничения и забрани, които не са научно обосновани и аргументирани.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text