site.btaБългария ще поиска отсрочка в прилагането на два от екологичните стандарти от земеделските производители, каза заместник-министърът на земеделието Деян Стратев
България ще поиска отсрочка за още една година по отношение на прилагането на два от екологичните стандарти, които трябва да изпълняват земеделските производители. Това каза днес пред журналисти заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев, който бе гост на откриването на Международното изложение-договаряне "Пчеларство 2024" в Плевен.
Той посочи, че протестите на земеделците в Европа са свързани именно с прилагането на екологичните мерки ДЗЕС 7 и 8, които касаят сеитбооборота, т.нар. ротация на земеделски култури и изискването към големите земеделски производители с над 10 ха земя да оставят 4 процента от площите си незасяти, за да се подпомогне биоразнообразието и да не се нарушава почвения слой.
Ние имаме претенции, Румъния също има претенции, както и редица други страни. Това е един от основните мотиви като цяло за протестите в Европа, подчерта Стратев.
При откриване на изложението заместник-министърът каза, че пчеларството се е превърнало в един динамично развиващ се сектор на земеделието като ежегодно в страната се произвеждат между 10 и 12 000 тона висококачествен пчелен мед, а над 80 процента е насочен за износ към постоянни контрагенти.
Деян Стратев каза още, че по две мерки, свързани с подпомагане на земеделските производители заради войната в Украйна, за сектор "Пчеларство" до октомври 2023 г. са отпуснати 22,5 млн. лева. Успоредно с това от 2023 г. пчеларството се финансира чрез интервенции, заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България (2023 – 2027 г.).
От 8 до 22 февруари започва приемът на заявления по секторните интервенции от Стратегическия план за финансовата 2024 г., каза още заместник-министърът.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text