site.btaХибридна зарядна станция с фотоволтаична централа и батерии зарежда 20 електромобила за 15 минути
Мощна хибридна зарядна станция с фотоволтаична централа и 2 батерии може да зарежда с ток от слънцето до 20 автомобила едновременно за 15 минути, съобщи "Централна енергоремонтна база" (ЦЕРБ), която е разработила системата.
Хибридната станция с фотоволтаична централа е и преносима. Тя може да се изгради на места, независими от електромрежата и инфраструктурата.
Станцията използва слънчевата енергия, генерирана от фотоволтаичните панели, и зарежда батериите ЦЕРБ BESS. След това енергията се подава на електрическото превозно средство. В зависимост от мощността на колата, зареждането отнема между 8 и 15 минути. В сравнение, в момента един електромобил в България се зарежда между 40 минути и един час, се припомня в съобщението.
Хибридната станция с фотоволтаична централа и батерии може да бъде изградена както в рамките на съществуваща електромрежа, включително към малки бензиностанции, така и автономно, на изцяло независими от мрежата места. А поради това, че излишната енергия се акумулира в батериите, електромобилите може да се зареждат през нощта или в райони с много малко слънце. "По този начин има достъп до зелена енергия 24 часа в денонощието, през цялата година, без прекъсвания", поясняват от ЦЕРБ.
Създател на разработката е д-р инж. Борислав Манчев, разказаха от ЦЕРБ за БТА. Той е конструктор на системи за съхранение на енергия или батерии, които могат да съхраняват енергия и да балансират мрежата, когато е необходимо. Тази разработка на д-р. инж. Манчев е направена съвместно с ЦЕРБ. Самият Манчев има няколко изобретения. Той участва и в изграждането на първия соларен парк в България в с. Пауново, Председател е на Асоциацията на електроенергийните инженери.
В момента ЦЕРБ финализират няколко договора с фирми от България и от чужбина за закупуване на хибридната зарядна станция. Интерес към хибридната зарядна станция с фотоволтаичен парк показват двама сериозни инвеститори в България, както и други, най-вече от съседните Балкански страни - Румъния, Северна Македония, Гърция, допълниха от организацията.
Хибридната зарядна станция има златен медал за иновации от 77-ия Международен технически панаир в Пловдив през есента на 2023 г., изтъкнаха от ЦЕРБ.
Станцията съчетава фотоволтаични панели и батерии. Фотоволтаичната централа е интегрирана. Системата е само за електромобили, но позволява електромобилите да се зареждат през нощта или в област, където слънцето не свети. Намалява енергийните разходи и водородния отпечатък. Подобни иновативни станции са бъдещето, посочиха от ЦЕРБ.
ЦЕРБ е създадена преди 75 години. През 1948 г. е основан първият цех на Централна енергоремонтна база. Това е малък цех за ремонт на въртящи се електрически машини. През 1956 г. ЦЕРБ започва да извършва ремонтни дейности на трансформатори. Необходимостта от механична обработка на съоръженията обуславя и откриването на механичен цех. В стремежа си да предостави комплексни услуги, през 1965 г., ЦЕРБ продължава да се развива със създаването на специализиран транспортен отдел. Десет години по-късно, през 1975 г., към ЦЕРБ възникват и още две звена: контрол на метали и лаборатория за виброанализ и балансиране.
Развитието на технологиите налагат въвеждането на още съоръжения и дейности, като към днешна дата в ЦЕРБ работят повече от 150 квалифицирани инженери, техници, служители и работници. Базата разполага с 20 000 квадратни метра застроена площ, включваща производствени помещения, цехове, лаборатории и административни сгради. Центърът е партньор при ремонт на електрически съоръжения, трансформатори и въртящи електрически машини в България и Югоизточна Европа.
Към момента ЦЕРБ е най-голямото предприятие на Балканския полуостров за диагностика и поддръжка на електрически съоръжения и единственото подобно у нас.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text