site.btaСпоразумение за партньорство подписаха ИАНМСП и "Иновация Норвегия" за надграждане на административния капацитет на агенцията
Представители на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) и на "Иновация Норвегия" (Innovation Norway) подписаха днес споразумение за партньорство между двете структури по проект, който ще подобри административния капацитет на ИАНМСП за насърчаване и развитие на присъствието на българските малки, средни и нововъзникващи предприятия на външните пазари.
Събитието се проведе в столичния "Гранд Хотел София" в присъствието на зам.-министъра на иновациите и растежа Мартин Гиков, изпълнителния директор на ИАНМСП д-р Бойко Таков, съветничката към Посолството на Кралство Норвегия в Букурещ Керстин Уолберг, директорката на отдел "Туризъм и специални задачи“ към "Иновация Норвегия" Елизабет Майер и нейни колеги от офиса на институцията в Осло и в София, представители на посолството на Конфедерация Швейцария в България, на Даниела Цонева, началник на сектор "Наблюдение и анализи" в дирекция "Централното координационно звено" при Министерството на финансите и др.
Проектът "Прилагане на иновативни комбинирани мерки за подпомагане на иновациите и технологичното развитие и насърчаване на интернационализацията на българските МСП чрез обмен на знания и опит между Норвегия и България", по който от изпълнителната агенция са бенефициер и партньор, беше представен от ръководителя му Томислав Атанасов.
Проектът е на стойност 385 715,44 лева и се финансирана от Фонда за двустранни отношения (ФДО) по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм в програмния период 2014-2021 г.
Работата по него започна на 17 юли 2023 година, а продължителността му е до 29 април 2025 година. В момента партньорите са в период на отчитане на резултатите от първите 6 месеца работа.
Основата цел на проекта е да се увеличи капацитетът и компетентността на ИАНМСП, допринасяйки за прилагане на новаторски комбинирани мерки за подпомагане системата на нововъведенията и технологичното развитие, а също така и насърчаване на интернационализацията на българските МСП.
Специфичните цели на проекта са три. На първо място е организиране на съвместни прояви, целящи експертни консултации, обучение, обмен на знания и предоставяне на опит и споделяне на добри практики. Разработването на новаторски схеми и инструменти за наблюдение и подкрепа на технологичното развитие на нововъзникващи компании в страната е втората специфична цел. Третата е свързана със създаването и разширяването на транснационална и интердисциплинарна партньорска мрежа за сътрудничество, с цел насърчаване и развитие на присъствието на българските МСП на външните пазари.
Сред важните събития от шестте месеца на изпълнение на проекта беше посочено посещението на българската делегация от ИАНМСП в Осло през септември, а участието на български нововъзникващи компании на Innovation Week в Осло в края на годината е сред ключовите събития в програмата на ИАНМСП за 2024 по линия на подписаното споразумение за партньорство по изпълнение на проекта.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text