site.btaНови екологични стандарти целят да направят промишлените предприятия за храни и фуражи в ЕС по-екологични
Новите екологични норми, приети съгласно Директивата на ЕС за промишлените емисии, имат за цел да намалят въздействието на кланиците върху околната среда. Решението на Европейската комисия (ЕК) "Заключения за най-добри налични техники (НДНТ) за индустрии за кланици, странични животински продукти и/или хранителни продукти" изисква мерки за намаляване на емисиите във въздуха и водата от около 3000 кланици и инсталации, обработващи животински материали и превръщането им в други продукти, като фуражни продукти, мазнини, рибено масло или желатин. Решението бележи още една стъпка към постигане на целите на Зелената сделка и по-специално амбицията за нулево замърсяване за намаляване на замърсяването на въздуха, водата и почвата до нива, безвредни за човешкото здраве и околната среда, пише ЕК на интернет страницата си.
Решението е насочено към над двадесет замърсители на въздуха и водата и също така, за първи път в този сектор, ще включва задължителни ограничения за емисиите на миризми. Други целеви замърсители включват общо летливи органични съединения (TVOC), амоняк и прах (за емисии във въздуха), както и органични вещества и хранителни вещества (за емисии във водата).
Новите стандарти също ще стимулират действията за кръгова икономика, включително енергийна ефективност, потребление на вода и ефективност на ресурсите. Те ще насърчат използването на по-малко вредни вещества при почистване и дезинфекция и по-екологосъобразно използване на хладилни агенти за борба с глобалното затопляне и изтъняването на озоновия слой. Съществуващите инсталации ще имат четири години, за да се съобразят с новите стандарти за намаляване на въздействието върху околната среда, но те ще бъдат незабавно приложими за всички нови инсталации.
Контекст
Директивата за промишлените емисии (IED) предоставя рамка за регулиране на около 52 000 по-големи промишлени и животновъдни инсталации в целия ЕС. Изисква тези инсталации да притежават разрешително въз основа на използването на най-добрите налични техники (НДНТ). Процесът на обмен на информация на ниво ЕС води до референтни документи за НДНТ и установява заключения за НДНТ.
Процесът за изготвяне и преглед на референтните документи за НДНТ и техните заключения се ръководи от Европейското бюро за интегрирано предотвратяване и контрол на замърсяването (EIPPCB), базирано в Севиля, Испания, и е известен като "Севилския процес".
Най-добрите налични техники първо се предлагат от Европейското бюро за интегрирано предотвратяване и контрол на замърсяването въз основа на обширен, приобщаващ и прозрачен обмен на информация между заинтересованите страни. След това те се обсъждат по време на няколкодневни срещи между експерти и се съгласуват с консенсус, преди включването им в референтните документи за най-добрите налични техники, които се използват като референтни в световен мащаб. След този процес държавите членки гласуват екологичните стандарти, произтичащи от дискусията на експертите, и ако бъде постигнат положителен вот, заключенията за НДНТ се приемат официално от Европейската комисия.
Тези заключения за НДНТ са 21-ият набор от заключения за НДНТ, приети като решения за изпълнение на Комисията съгласно Директивата за промишлените емисии.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text