site.btaВ периода от 2014 до 2020 г. ОП "Региони в растеж" е подпомогнала и финансирала изпълнението на над 800 различни обекта в цялата страна
Управляващият орган на ОП "Региони в растеж" 2014-2020 (ОПРР) и Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 (ПРР) проведе своето годишно информационно събитие в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, на което представи положителния ефект от инвестиране на средства по линия на ОПРР в инфраструктурни обекти в страната, както и ключовите послания и приоритети за новия програмен период 2021-2027 г.
Мястото на събитието не е избрано случайно – това е реалната сграда на топлоцентралата на НДК, построена заедно с него през 1981 г. Сградата тъне в разруха 33 години, докато през 2014 г. група независими творци и Столична община решават да я възродят.
В периода от 2014 до 2020 г. ОПРР е подпомогнала и финансирала изпълнението на над 800 различни обекта в цялата страна във всички области – от изграждането на детски градини и ясли, през модернизирането на училища и университети до подобряване на градската среда, парковете, градския транспорт, пътища, социални и здравни услуги, реновиране и възстановяване на обекти от културно-историческо наследство. По този начин се развива туристическия потенциал на различни региони. За първи път Програмата финансира манастири и църкви.
"Всеки ден се уча, уча се най-вече от екипа си. Уча се от всички наши потенциални и реални бенефициенти. Уча се как да подобряваме нашите градове и нашата работа. Иска ми се кажа, че мисията да е възможна – да подобрим градската среда, икономическите зони, да обновим образователната и културната инфраструктура, да внедрим енергийна ефективност, да спестим енергия, да се чувстват по-добре семействата в многофамилните жилищни сгради, да имаме по-добър и екологичен транспорт, социално и здравно обслужване, туризъм и свързаност – пътна, енергийна и дигитална", каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
По думите на Милена Новакова, представител на Европейската комисия (ЕК), която е ръководител на българския екип в отдел "България, Унгария и Словения" към Генерална дирекция "Регионална и селищна политика", резултатите от Програмата са видими и те оказват влияние върху качеството на живота, върху условията за живот на всички граждани в страната.
Тя изброи няколко проекта, които смята за добра начална точка като пример – възстановяване на автентичната градска среда, на Старо Търново, множеството малки улици, сградата на Учредителното събрание, както и рехабилитираната среда на Самоводската чаршия във Велико Търново; Варна с всички мерки за обновяване на градската среда; Културно-информационния център и библиотеката в Бургас; реставрираната синагога във Видин.
"Готови сме да предоставяме всякаква информационна и експертна подкрепа да има подобни центрове в страната, защото има нужда", каза Весела Кондакова, бивш заместник-министър на културата и настоящ административен директор на "Топлоцентрала".
Нейната препоръка като потребител е още от средата на програмния период да започнат консултации с тези, които вече имат опит.
Кондакова разкри, че имат огромни планове да надграждат наличното, както и в областта на екологията и устойчивото управление.
ОПРР е единствената програма, която има проект, удостоен с награда на публиката в тазгодишния конкурс на ЕК "Regiostars" 2023. Това е регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас.
В рамките на форума започна и информационна кампания в социалните медии под надслов "Подкрепяме добрият пример – а Вие?". В нея ще се представят снимки и информация от 50 обекта по проекти, финансирани по ОПРР. Целта е да бъде представена постигнатата промяна в регионите с помощта на европейските инвестиции – подобрената градска и паркова среда, обновената образователна, социална и пътна инфраструктура, създадените съвременни и енергоефективни условия за административни услуги, бизнес и развитието на културно-историческия туризъм.
По време на събитието бяха изтеглени и имената на участниците, отговорили правилно на въпросите от играта в социалните медии, която се проведе в рамките на 6 дни от 1 декември. В нея всеки ден беше представян по един от ключовите културно-туристически и обществено значими обекти във всеки регион без да се споменават подробности, а участниците трябваше да познаят обекта и града, за да се включат в томбола с рекламни награди. Позналите участници са 122 души, от тях бяха изтеглени шестима.
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text