site.btaНад 2500 души загиват при земетресение в Италия на 23 ноември 1980 г.

Над 2500 души загиват при земетресение в Италия на 23 ноември 1980 г.
Над 2500 души загиват при земетресение в Италия на 23 ноември 1980 г.
След земетресението в Италия на 23 ноември 1980 г. – развалини в град Балвано, близо до Потенца. AP Photo/Gianni Foggia

На 23 ноември 1980 г. в южния регион Ирпиния край Неапол в Южна Италия е регистрирано земетресение с магнитуд от 6,9 по скалата на Рихтер. Загиват над 2500 души, 7700 са ранени, а 250 000 остават без подслон, показва информация на отдел „Справочна“ на БТА.

В емисия „Международна информация“ БТА съобщава за земетресението:

Земетресението в Италия

Рим, 24 ноември 1980 г. /кор. на БТА/ Последните данни, съобщени дванадесет часа след снощното земетресение в Италия сочат над 400 убити и повече от 800 ранени. Сведенията за хода на спасителните работи говорят за нови и нови жертви, измъквани от развалините.

Природното бедствие започна вчера в 19:35 часа местно време, когато Италия бе разтърсена от силен земен трус с интензивност 9-10 степен по скалата на Меркали, последван от още много трусове, епицентърът е в Еболи, югозападно от Салерно. Най-тежко са пострадали районите на Авелино, Потенца, Салерно и част от Неапол. Трагично е положението в общината Балвано на 40 километра от Потенца. В момента на труса 300 от нейните 2400 жители са се намирали в църквата „Санта Мария”, която е напълно разрушена. Рано сутринта спасителните работи бяха прекъснати поради продължаващите трусове. До момента от развалините на църквата са извадени над 50 трупа. Почти напълно е разрушена и общината Пескопагано, откъдето се съобщава за повече от 80 жертви.

***

Продължават спасителните работи

Рим, 24 ноември 1980 г. /кор. на БТА/ В Италия днес бе обявен еднодневен национален траур. Двадесет и четири часа след снощното земетресение все още не е известен точният брой на жертвите. До 19:30 часа местно време от развалините бяха извадени труповете на 821 души, няма точни данни за броя на ранените, но се говори, че са няколко хиляди. В някои райони спасителните работи са още в начален стадий, бедствието обхваща ивица между Тиренско и Адриатическо море с площ над 26 хиляди квадратни километра, на която живеят повече от седем милиона души, най-засегнати са провинции Неапол, Казерта, Салерно, Авелино, Потенца, Бари и Матера. Трагично е положението в общината Балвано в провинция Потенца, където до момента от развалините са извадени телата на 60 загинали, 23 от които деца, спасителите почти са загубили надежда, че ще намерят под рухналите сгради живи хора, а техническите средства не успяват да се придвижат в лабиринта от тесни улички. На извънредно заседание на Камарата на депутатите на италианския парламент бе изслушан доклад на министъра на вътрешните работи за хода на спасителните работи.

***

Рим, 24 ноември 1980 г. /БТА/ Според публикуваните тази вечер най-нови официални данни при снощното земетресение в Италия са загинали 1012 души. Това е най-голямото земетресение в страната през последните 50 години. Спасителните работи продължават въпреки гъстата мъгла, блокираните пътища и прекъснатите телефонни връзки.

***

Расте броят на жертвите от земетресението

Рим, 26 ноември 1980 г. /кор. на БТА/ Последните данни на Министерството на вътрешните работи сочат, че броят на загиналите от земетресението е достигнал почти три хиляди души. Ранени са около шест хиляди души, а под развалините на сградите се намират вероятно близо 10 хиляди души. Освен това земният трус е разрушил 90 населени пункта, като без подслон са останали над 200 хиляди жители. Работата на спасителните групи се затруднява от новите трусове. (...)

***

Трагедията продължава

Рим, 26 ноември 1980 г. /кор. на БТА/ Обръщението, което президентът на републиката Алесандро Пертини отправи тази вечер по телевизията, имаше повече характер на обвинителна реч. Личните впечатления на държавния ръководител от посещението му в пострадалите от земетресението райони на Южна Италия свидетелстват за отчаянието на населението от липсата на навременни доставки на храни, медикаменти и средства за защита от студа и дъждовете. Президентът Пертини напомни, че още през 1970 година парламентът е гласувал закон за мерки в случай на природни бедствия, 48 часа след земетресението тези мерки не бяха приложени, а сега вече и те са недостатъчни, подчерта той. Междувременно от бедстващите райони продължават да пристигат мрачни съобщения, броят на жертвите до този момент надхвърля 3000. Само в общината Сенеркия (провинция Салерно) се твърди, че под развалините са погребани живи повече от 60 души без надежда, че ще бъдат спасени. В същото време останалите живи в зоната на земетресението вече трето денонощие са под открито небе.

***

След земетресението в Италия

Рим, 27 ноември 1980 г. /кор. на БТА/ Четири дни след катастрофалното земетресение в южна Италия все още липсва пълна картина за загубите. Междувременно се задълбочава политическата полемика около отговорността за навременно ликвидиране на последиците от природното бедствие. Репортажите от пострадалите райони се редуват с коментари за изявленията на президента Пертини и последвалата оставка на министъра на вътрешните работи Роньони, подадена рано тази сутрин като реакция на критиката, отправена от президента, че помощта за пострадалите от земетресението райони е недостатъчна и се забавя. На обяд министър-председателят Форлани съобщи, че отхвърля оставката на министъра, под чието непосредствено ръководство функционира Оперативният център за координиране на спасителните операции. Положението в южните области на Италия, обявени за зони „на извънредно стихийно бедствие”, продължава да е драматично. Десетки хиляди души са останали без покрив, не им достигат храна и вода. Съдейки по телевизионните репортажи от мястото на катастрофата, стотици хора са погребани живи под развалините на зданията, а спасителите и доброволците измежду местните жители не са в състояние да разчистят руините без екскаватори, булдозери и друга техника.

***

Рим, 27 ноември 1980 г. /БТА/ Неотдавнашното катастрофално земетресение в Южна Италия нанесе непоправими щети на археологическото и културното наследство на страната. Разрушена е знаменитата „римска вила“ край Неапол – забележителен паметник на древноримската архитектура. Силно пострада Националният музей в Неапол, където са повредени хиляди експонати с голяма художествена и историческа стойност. В развалини е католическата църква – архитектурен паметник от 17 век, в малко планинско селце в провинция Авелино. Много здания са разрушени в града музей Помпей.

***

Рим, 28 ноември 1980 г. /БТА/ Спасителните работи след катастрофалното земетресение в Южна Италия позволиха да бъде намерено едно съкровище, за което досега само се знаеше, че съществува, но което напразно е било търсено от един век насам. При разчистване на развалините от църквата в селцето Сан Манго сул Калоре на три километра от град Авелино пожарникарите открили легендарното съкровище на свети Теодор, живял по тези места през средновековието. Съкровището представлявало масивна ракла, пъпна със златни монети. За извличането ѝ се наложило да бъде използван хеликоптер и стоманени въжета. Съкровището веднага е било поставено под охраната на финансовата полиция.

***

Дълбока благодарност за помощта

Неапол, 28 ноември 1980 г. /кор. на БТА/ Със самолет „ТУ-154“ на БГА „Балкан“ днес в Неапол пристигнаха 20 тона медикаменти, завивки и хранителни продукти, които Българският Червен кръст изпраща на населението, пострадало от катастрофалното земетресение в Южна Италия. На летището дойдоха представители на гражданските и военните власти, които участвуват в работата за ликвидиране на последиците от природното бедствие. Тук бе и българският посланик в Италия Венелин Коцев. След това в префектурата на Неапол се състоя среща с префекта Тито Бионди, който изрази дълбока благодарност за проявата на приятелство в този труден момент за италианския народ. В двореца „Сан Джакомо“ кметът на града Маурицио Валенци, председател на италианския комитет за чествуване на 1300-годишнината на българската държава, в сърдечен разговор благодари за помощта и солидарността, която нашият народ оказва на пострадалото население. Изтъкнато бе, че България е сред първите страни, които оказват морална и материална помощ на бедствуващите райони в Южна Италия.

***

След земетресението в Италия

Рим, 28 ноември 1980 г. /БТА/ Както съобщават осведомителните агенции, положението на 200 000 души, останали без подслон след катастрофалното земетресение в Южна Италия, е много критично. След 20-часови непрестанни дъждове хилядите лагери от палатки представляват море от кал. Силният вятър изтръгва палатките и стълбовете, които придържат временните електрически инсталации. Поради многобройните пукнатини и трапища движението по пътищата фактически е парализирано. Десетки хиляди обхванати от паника хора, останали без подслон, без храна и вода, се движат към северната част на страната. Положението се влошава и от това, че в пострадалите райони е настъпило рязко застудяване, а по високите места е паднал сняг. Според репортажите от пострадалите райони правителствената помощ е организирана крайно лошо. По данни от военното координационно бюро по спасителните работи в Неапол досега само 81 общини са получили помощ, а до 52 общини в планинските масиви все още не е стигнала никаква помощ. Земетресението е засегнало 179 селища, 133 от които са били разрушени между 20 и 90 на сто. В много от пострадалите селища липсва питейна вода и има опасност от епидемии. (...)

***

Земетресенията в Италия продължават

Рим, 30 ноември 1980 г. /БТА/ Три нови силни труса през изтеклата нощ са предизвикали отново паника сред населението на Южна Италия, която на 23 ноември пострада тежко от силни земетресения. Трусовете със сила между пета и седма степен по скалата на Меркали са предизвикали нови разрушения в засегнатите от бедствието райони. Особено силно те били почувствувани в Потенца и Неапол, където изплашеното население прекарало нощта навън въпреки силното застудяване и снега. Според официалните съобщения от тази сутрин при земетресението от 23 ноември са загинали над три хиляди души, около две хиляди са изчезнали, а ранените са над седем хиляди души.

Предполага се обаче, че броят на жертвите е много по-голям, като се има предвид, че в района на бедствието четири селища са разрушени до основи. Спасителните операции продължават. Болниците са претъпкани, съществува опасност от избухването на епидемии. Недостатъчно е снабдяването с хранителни продукти и топли дрехи, бавно върви евакуирането на децата и възрастните хора от най-пострадалите райони. (...)

/МВ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 03:10 на 27.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация