site.btaРолята на семената в трансформирането на агрохранителни системи ще бъде във фокуса на среща в централата на ФАО в Рим
Ролята на семената в справянето с глобалните предизвикателства, като загубата на биоразнообразие и изменението на климата, и необходимостта от по-голямо разнообразие в световната "хранителна кошница" от ключови култури на фона на множество кризи ще бъде в основата на дискусиите на управителния орган на Международния договор за опазване на растителните генетични ресурси за прехрана и земеделие, който се среща днес. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) на електронната си страница.
"Разнообразието на растителната генетика прави значимите селскостопански изследвания и иновациите възможнен отговор за насърчаване на устойчивостта, повишаване на продоволствената сигурност и подпомагане на поминъка на селските общности, включително жени и младежи", каза генералният директор на ФАО Ку Донгю във встъпителните бележки на Десетата сесия на управителния орган на Международния договор за растителни генетични ресурси за прехрана и земеделие.
Признаване на жизненоважен принос
Тазгодишната тема - "От семена до иновативни решения: защита на нашето бъдеще", отличава фермерите, селекционерите на растения, селскостопанските изследователи и кураторите на банки за семена, които работят за опазване и подобряване на растителните генетични ресурси по света, посочи Ку.
Растителните генетични ресурси са от решаващо значение за нашата диета и ролята на Договора е да гарантира, че те са защитени и достъпни като част от иновативни, устойчиви и издръжливи решения на агрохранителни системи. Срещата, която ще продължи от 20 до 24 ноември и на която присъстват над 600 делегати от цял свят, ще обсъди как Международният договор - обвързващо споразумение със секретариат, базиран във ФАО - може да бъде в крак с промените, предизвикани от фактори като въздействието на климатичната криза, която унищожава традиционните култури на фермерите по целия свят и застрашава способността на планетата да изхранва устойчиво нарастващото население.
Специално събитие на първия ден ще събере ключови заинтересовани страни за управление на биоразнообразието в селското стопанство, за да обсъдят връзките и синергиите между Глобалната рамка за биоразнообразие Кунмин-Монреал и Международния договор. Лекторите ще обсъдят иновативни идеи за подобряване опазването на растителното разнообразие, насърчаване на устойчиво земеделие и съвместни усилия за постигане на по-сигурно по отношение на храните и устойчиво бъдеще.
Актуализиране на кошницата с храни
Договорът, приет през 2001 г., изброява 64 от ключовите култури, които съставляват световната "хранителна кошница". Доклад, наречен "Растенията, които хранят света", който ще бъде представен на съпътстващо събитие на срещата, ще разгледа въпроса дали този списък се нуждае от актуализиране, за да поеме по-голям брой култури.
Сред тенденциите, подчертани в доклада, са: повишена роля на растителните протеини; страните стават все по-взаимозависими една от друга за сортове култури и вкусове, както и "модни тенденции", променящи търсенето на култури.
"Трябва да осигурим по-изобилно разнообразие в световната хранителна кошница, ако искаме устойчиво да посрещнем нуждите от храни и хранителни вещества, като същевременно опазваме биоразнообразието", коментира генералният директор на ФАО.
По думите му това ще включва овластяване на дребните фермери с инструменти, знания и ресурси и насърчаване на партньорства между публични и частни участници, академични среди и гражданско общество.
Съхраняване и споделяне
Сесията ще обхване набор от теми, включително такива, свързани с глобалното опазване и устойчиво използване на селскостопански растения и семена, споделяне на ползите, произтичащи от тяхното използване, подобряване на световния генофонд, децентрализирана глобална информационна система и права на фермерите.
В центъра на вниманието ще бъде въпросът как семената могат да помогнат за справяне с глобални предизвикателства като загуба на биоразнообразие и изменение на климата, като техните характеристики позволяват на културите да издържат или да се адаптират към неблагоприятни условия, включително суша.
По-голямото разнообразие от семена означава по-голяма устойчивост на хранително-вкусовите системи, тъй като местно адаптираните сортове семена могат да предложат подобрени хранителни профили, богати на витамини и минерали. Участниците ще обсъдят стратегии за запазване на тези семена в генни банки и в селскостопански полета и предоставянето им за използване от изследователи, селекционери и фермери.
Специална изложба, наречена "Пътуването на семената", също ще бъде организирана в централата на ФАО, като кани посетителите да се впуснат в пътешествие със семената от нивите на фермерите през генните банки до фермите, а оттам до пазарите и в кухните на различни места по света.
Сесията също така ще включи двама нови членове, които се присъединяват към Договора - Нигерия и Сомалия, с което броят на договарящите се страни достига 151.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text