site.btaДобрият бизнес трябва да се съобразява с въздействието си върху околната среда и обществото, каза министър Милена Стойчева
Добрият бизнес трябва да се съобразява с въздействието си върху околната среда и обществото. Използването на новите технологии трябва да бъде така направляван процес, в който човек да има възможност за личностно развитие от една страна, а от друга да дава възможност за внедряване на по-ефективни начини за развитие на обществото и икономиката, да има добър баланс между начина на живот и работния процес. Това каза Милена Стойчева, министър на иновациите и растежа, в откриващата си реч на провеждащото се информационно събитие "Отговорно бизнес поведение" в столичния "София Балкан Палас". Организатор на форума са представителите на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), в качеството си на Национална контактна точка (НКТ) за България на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Тя определи днешното събитие като знаково за промяната в бизнес средата и политиката за насърчаване на нов тип поведение и компании.
"Събитието е важно за бизнеса в България, както и за целия процес за справедлив и екологичен преход в икономиката ни", каза министър Стойчева, която припомни, че Министерството на иновациите и растежа, заедно с ИАНМСП, са ключови участници в организиране и провеждане на политиките на ОИСР, а пълноправното членство на България в организацията е една от целите на национално равнище.
Милена Стойчева посочи, че България си е поставила "умната специализация" като приоритет, заедно с други области за развитие, които отговарят на българския капацитет и силни страни на държавата.
Припознали сме взаимодействието с бизнеса като свой приоритет, заяви още министърът на иновациите и растежа.
Стойчева обяви няколко предстоящи процедури в посока подкрепа на частния сектор в преходния период и конкурентоспособността му на европейските и на световните пазари. До края на ноември се очаква нова програма за разработване на иновации с бюджет от 127 милиона лева.
Отделно от Фонда на фондовете се очаква да обявят в най-скоро време програма за финансиране през гаранционни инструменти в размер на 200 милиона лева.
"Това са дейности и мерки за подобряване на възможностите и капацитета на българските предприятия да бъдат иновативни, да въвеждат нови модели и практики на работа, които да ни поставят на картата на световната и на европейската икономика като модерни и конкурентоспособни предприятия", посочи Милена Стойчева.
Националните контактни точки, каквато в България е ИАНМСП, са важен механизъм за прилагане и насърчаване на спазването на насоките на ОИСР за мултинационалните компании за прилагане на отговорно бизнес поведение в осем направления: човешки права; труд и индустриални отношения; околна среда; борба срещу корупцията; потребителски интерес; наука и технологии; конкуренция и данъчна политика. Фокусът за съобразяване с насоките на ОИСР вече се измества от големите компании към целия спектър компании: средни, малки и микро. Официалната уеб страница на НКТ в България е www.bulgariancp.bg.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text