site.btaПозитивната демография е възможна, но е необходим комплекс от мерки, които да променят социалната среда, каза писателят Георги Бърдаров
Позитивната демография е възможна, но трябва да се приложи комплекс от мерки, които да променят социалната среда и демографската мярка. Това каза писателят демограф Георги Бърдаров по време на втория панел "Инвестиции в хората и човешкия капитал" на четвъртата национална конференция на тема "Бизнесът и регионите - Устойчиво развитие", която се проведе днес в столичния хотел "Интерконтинентал". БТА е медиен партньор на инициативата.
Форумът, организиран от списание BGLOBAL в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България, (НСОРБ), Българската стопанската камара (БСК ) и Института за пазарна икономика (ИПИ), представи работещи модели на успешни сътрудничества и дългосрочни стратегии.
Коефицентът на демографско заместване днес показва, че срещу 100 пенсионери се появяват 62 работещи и тенденцията е негативна, каза Бърдаров. Според него увеличаването на дела на младото население и надеждата, че българите, които работят навън, ще се върнат, ще променят демографския спад. "Желание има, но тенденция все още няма. Българите, които се прибраха у нас по време на ковид пандемията, отново заминаха зад граница в момента, в който пандемията приключи", разказа Бърдаров.
По негови думи България е на първо място в света в статистката на ООН по смъртност. "Прогнозата за България през 2050 г. е населението на страната ни да наброява 5,5 милиона българи, като 1,5 милиона от тях ще са роми и 1 милион българи ще са без образование, което прави 2,5 милиона необразовани хора - това е социална бомба, на което нито една икономика и държава няма да издържи, затова трябва да вземем мерки днес и сега", категоричен е Бърдаров.
Той представи комплекс от мерки, които ще променят средата. "Първата стъпка е образованието и без радикална промяна в него няма да променим демографията на България към позитивна". Бърдаров настоя, че финландският модел на образование е адаптиран към съвременния свят, в него всичко училища предлагат еднакви условия, много на брой часове и никакви домашни, но децата придобиват уменията, които новият век изисква. Бърдаров уточни, че дуалната форма на обучение е изключително важна в средното образование. "Мои студенти от бизнес дисциплините признават, че когато влязат в практиката, сякаш започват обучението си отново, това е недопустимо, това е загуба на време в съответното учебно заведение", разказа Бърдаров.
По негови думи дуалната форма на обучение е възможна и той я прилага успешно в Бургаска област. Според него целият развит свят има ниска степен на раждаемост и липсва методология, която да промени раждаемостта.
"Голямата битка при развитите общества съвсем скоро ще бъде за човешки капитал и онези, които инвестират в човешки капитал, ще берат плодовете утре", настоя Бърдаров. Той каза, че Финландия е подарила на своя народ най-голямата и богата библиотека в света, която има кът за деца и когато запитали директорът дали шумът от детското крило не пречи, отговорът бил: "Не, това е гласът на бъдещето".
Според Бърдаров финландският модел на обучение е приложим и у нас и заключи: "Единственият път за справяне с демографската криза е чрез увеличаване на младото образовано активно население, а не чрез увеличаване на раждаемостта".
/СС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text