site.btaПредседателят на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева връчи почетния плакет на одитната институция на генералния директор на БТА Кирил Вълчев
Председателят на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева връчи почетния плакет на одитната институция на генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев.
Наградата се връчва по случай 125-годишнината на БТА.
Наградата се дава във връзка с ефективното сътрудничество на двете независими институции – върховната независима одитна институция и независимият информационен институт на България – БТА, посочи в своето поздравление Горица Грънчарова-Кожарева.
Както Сметната палата, така и БТА е призвана да работи в името на гражданите, обществото и държавата. Тя самостоятелно определя своята дейност, отчита се само пред Народното събрание и директорът й се избира от парламента, припомни председателят на одитната институция.
Другото общо нещо между Сметната палата и БТА е дълголетието на двете институции, каза още тя. Ние навлизаме в своята 143-а година, а БТА навършва точно 125 г. от издаването на първия си бюлетин. Това дълголетие е доказателство, че ние сме нужни на гражданите и се ползваме с тяхното доверие, добави председателят на Сметната палата.
През годините БТА е претърпяла доста превратности, но е сега е носител на истинските новини и е критерий за надеждност, достоверност, прецизност и яснота на информацията. Затова Сметната палата и в бъдеще ще разчита на националната информационна агенция обективно да отразява нашите одитни доклади, каза Горица Грънчарова-Кожарева. Много бих искала да отбележа Вашите лични заслуги като изключителен журналист и отличен ръководител, който отвори БТА към света и през нея света за всички нас. И за Вашето огромно сърце и позитивизъм, с който ни зареждате, се обърна тя към генералния директор на БТА Кирил Вълчев.
"Нас ни свързва и още нещо, освен общата институционална уредба. Това е, че и двете институции сме призвани да осигуряваме повече информираност за хората. Вие го правите в специфичната сфера на контрола на общите пари на българите, а БТА през годините винаги е помагала на Сметната палата вашите констатации да стигат до всеки", каза Кирил Вълчев.
По думите му в историята БТА е получавала от Сметната палата методологична помощ. Палатата, като институция, винаги се интересува не само от законосъобразното използване на средствата, но и дали се ползват с максимална ефективност и ефикасност общите пари на българите. Ние се движим в една много деликатна сфера на представянето на България пред самите българи и пред света, каза още той.
Преди да стана генерален директор, доста задълбочено се запознах с работата на Сметната палата по повод вашата 140-а годишнина преди три години с поредица от интервюта в Дарик радио и с всички председатели на Палатата, посочи генералният директор на БТА.
Наградата е признание за работата на цялата агенция. Създадохме специална редакция, която да информира за бизнеса или иначе казано за "стопанските вести". Част от тези вести са и тези, които идват от Сметната палата, каза Кирил Вълчев.
Самият факт, че всичко, което идва от БТА, се препечатва масово от всички останали медии, говори, че вашата информация е изключително надеждна и достоверна, каза Горица Грънчарова-Кожарева.
Има много дебати за мястото на медиите в България и дали държавата да подпомага медиите. Оспорва се и дали не се създава зависимост на медиите през реклама или участие в различни проекти. Мисля, че е правилно решението на парламента да финансира БТА на практика 100 процента, за да могат медиите да получават информацията безплатно, посочи Кирил Вълчев.
По думите му това е пример, че по един непряк начин българската държава подпомага всички медии с информации. Огромната част от другите медии не могат да поддържат кореспондентска мрежа в България, а БТА има кореспондент във всеки областен център, както и други големи градове на страната. Там иначе няма източник на информация - много рядко има малък местен сайт или вестник. От една страна българските медии нямат информация какво се случва извън столицата, а от друга – хората в тези градове имат усещането, че живеят един живот, който не е за новини, и че животът им не е толкова смислен, колкото животът на българите от няколко големи града. Това предизвиква още аргументи за емиграция – вътрешна или излизане извън страната, каза генералният директор на БТА.
Друга форма на непряко подпомагане е кореспондентската ни мрежа извън страната и по-специално на Балканите. Пак говорим за ефективно използване на средствата, подчерта Вълчев. Поддържането на кореспонденти далеч от България може да бъде заместено с добри партньорства на местни информационни агенции. Около България обаче е доста нелепо да няма източник на информация от гледна точка на българския интерес, изтъкна Кирил Вълчев.
Ние имаме кореспонденти в Република Северна Македония, в Румъния, вече и в Турция. Наскоро в Анкара казах, че имаме исторически връзки и още втората половина на миналия век сме започнали да имаме кореспондент там. Професор от университета в Анкара ме поправи и ми изпрати доказателства, че БТА е имала кореспондент в Турция още през 1924 година. Това е голям символ за местните хора, защото освен че България е една от първите страни, която е признала младата Турска република, е изпратила и кореспондент там. Така че ние сега се опитваме да възстановим една историческа традиция, посочи Вълчев.
Радвам се на философски променения подход, който българската държава демонстрира към БТА. В момента ние, макар и да имаме право да имаме реклама, не го правим - намирам това за нецелесъобразно. Защото не е честно недобре финансираните български медии да се състезават с добре финансираната БТА. А и така агенцията запазва абсолютна независимост, подчерта генералният директор на БТА.
С кореспондентските си бюра в Букурещ, Скопие и Анкара, България демонстрира самочувствие. Тези инвестиции ще ги продължим с Белград и с Атина. Много е трудно да изтълкуваме правилно доста остарялото българско законодателство в тази сфера. Ние имаме траен проблем с представяне на лицето си. Използваме наредби, правилници и закони, които са от други времена, и съответно партньорите ни виждат в нас едни вечно потиснати хора. През БТА се опитаме да покажем едно друго лице и съм много благодарен за разбирането, което има Сметната палата, добави Кирил Вълчев.
Поздравявам Ви, че успяхте да убедите Народното събрание, че БТА се нуждае от 100 процента финансиране, каза председателят на Сметната палата. Сигурна съм, че ентусиазмът Ви ще продължи във времето и резултатите, които постигате, са за всички нас, за цялата държава и за хората, които се чувстват българи във всяка една точка на света. Изпълнявате тази мисия по възможно най-добрия и ефективен начин, подчерта Горица Грънчарова-Кожарева.
Още следващия месец ще се опитаме да уредим Национален пресклуб в Одеса, Украйна, защото в града има около 50 000-60 000 българи, съобщи Кирил Въчев.
Важно е да се намери трудният баланс как се действа в извънредни ситуации. Имали сме повод да минем през ковид пандемията, през война и през земетресения, и да видим как се дават и как се отчитат средства. Да направим така, че да няма злоупотреба, но и как да се държи един репортер на мястото на земетресение, когато трябва да похарчи публични средства, каза Кирил Вълчев.
Призванието на Сметната палата е да подпомага законосъобразното управление на средствата, но и да следи за ефективното и ефикасното им използване. В една такава ситуация точно Сметната палата е тази, която трябва да реагира и да подпомогне тези публични организации, които разходват публичен ресурс, но и защитават интереса на българите, каза Горица Грънчарова-Кожарева. Това е човешки проблем и на базата на информацията, която получаваме през медиите за земетресението, ние за няколко дни събрахме доста солидна сума, за да дарим за тези хора. Ако ви нямаше вас, журналистите, това нямаше да се случи, добави тя.
На практика БТА беше в първите часове след земетресението единственият информационен източник, благодарение и на партньорството ни с Анадолската агенция, отбеляза Кирил Вълчев.
Хубаво е българските институции да се водят не само от букви и алинеи, но и от някакъв здрав разум при прилагането на законите. Вие сте образец за контролен орган, че при спазването на едни правила трябва да има нещо повече от това да те е страх, а че в това има смисъл и дух, каза той, като се обърна към председателя на Сметната палата.
Ние имаме още една прилика. Като хора, които не са специализирани в определена област, трябва да препоръчате на експерти какво да правят. Ние пък трябва да напишем какво са правили те. Майсторлъкът е да вникнеш в това, което прави експертът, и в нашия случай да го напишем така, че той да те уважава, каза Кирил Вълчев.
Вие имате информации как работят одитните институции по света и в ЕС. Нека да видим какъв е контролът на публични средства при извънредни ситуации в другите страни. Нека да направим системно запознаване какво правят другите по дебати, които ние водим – например контрола над партии, контрола на избори, на извънредни ситуации и други. Това ще помогне на българските лидери да видят как се решават тези неща по света и да не откриват отново топлата вода. БТА сме пример точно за това – по времето на Фердинанд хората са видели, че има десетина държави, които имат информационни агенции, и са я направили и у нас, добави Кирил Вълчев.
/ВЙ, ЦМ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text