site.btaКосоваПрес: Правителството на Косово трябва да се намеси с фискални политики, според икономически анализатор в Прищина


Очаква се икономическият растеж в Косово да се забави тази година в резултат на високата инфлация и сътресенията, причинени от агресията на Русия в Украйна, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
От института „Риинвест“ (Riinvest) обаче смятат, че в последната публикация на Световната банка прогнозите за икономическия растеж през следващите две години са относително ниски. Според Световната банка ръстът на брутния вътрешен продукт за 2023-2024 г. се очаква да бъде 3,7 - 4,2 процента. Световната банка дори предупреждава за възможна глобална рецесия тази година.
Програмният директор на института „Риинвест“ Висар Вокри каза за агенция КосоваПрес, че икономически растеж до 4 процента е нисък за икономическото развитие и заетостта. Вокри подчерта, че през 2023 г. се очаква инфлацията да е висока, но не чак двуцифрена. По думите му, за да смекчи инфлацията, правителството има само един инструмент, този на фискалната политика.
„Ефектите от основните икономически събития в годината, която току-що приключи, се виждат и ще останат видими и през следващите години. В последната публикация на Световната банка прогнозите за икономическия растеж през следващите две години са по-скоро относителни. Така че двуцифреният икономически растеж, който за първи път имахме, но след година на пандемия, не трябва да ни заблуждава, защото се дължи главно на ефекта от предходната година (2020 г.) Сега прогнозите за 2023-2024 г. са Косово да има растеж от 3,7 процента, съответно 4,2 процента за икономиката на Косово. Тези числа обаче отразяват състоянието, в което икономиката се намира, и последователните кризи, които ни съпътстваха през тези години“, каза Вокри.
Вокри също така изтъкна, че цените в Косово са много високи в резултат на инфлацията, която е внесена, но очакванията са, че инфлацията ще се стабилизира през 2024 г. Междувременно, за да смекчи въздействието на инфлацията, единствената опция пред правителството на Косово е да промени фискалната политика – да намали ДДС и акциза, тъй като Косово няма инструмент за парична политика.
През септември 2022 г. правителството на Косово одобри пакет за справяне с инфлацията в размер на 150 милиона евро. От този пакет се възползваха редица граждани, предимно социално подпомагани семейства, пенсионери, служители в обществения сектор и студенти.
Годишната инфлация в Косово за декември 2022 г. по данни на Агенцията по статистика е 12,1 на сто.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text