site.btaКели Холоуей Джарман за форума на БАИ: Това бе една много успешна визита, от която ще произтекат много продуктивни разговори


Като изключително успешна оцени визитата на делегацията, водена от Българската агенция за инвестиции (БАИ) с цел връщането на страната ни в полезрението на американските инвеститори, Кели Холоуей Джарман, директор на офиса на Търговската служба на САЩ в Портланд, щата Орегон.
БАИ проведе на 8 декември в Портланд втория си международен бизнес и инвестиционен форум в САЩ в рамките на проект "Утвърждаване на България като успешна инвестиционна дестинация" по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 г. Събитието бе част от роудшоу, започнало на 5 декември, и беше с индустриална насоченост, поставяйки акцент върху секторите "Електроника" и "Информационни технологии".
Орегон има много жизнена, динамична икономика, с някои особено силни сектори. Има сфери, в които се наблюдава бърз растеж, и мисля, че те се вписват добре в приоритетните сектори, описани от делегацията, каза Холоуей Джарман в интервю за БТА от САЩ.
Като сектори с потенциал за сътрудничество тя очерта електрониката и полупроводниците, чистите технологии и агробизнеса. Тя определи като особено ефективен подхода, избран от делегацията, да представи експертна информация за всички стадии на процесите. По думите й личното присъствие и разговорите "лице в лице" са допринесли за намаляване на притесненията на американските инвеститори от неизвестността - основния неблагоприятен фактор, който би могъл да ги обезкуражи. За американските компании, и особено за малките и средни компании от Орегон, част от предизвикателството е информираността за начините, по които да навлязат на европейския пазар, и делегацията е успяла да представи добре цената и ползите от това, че България е активна част от ЕС. Ниските разходи, възможността за навлизане на пазара, ниските разходи за правене на бизнес в сравнение с другите пазари, стратегическото местоположение са някои от водещите предимства, каза Холоуей Джарман, която оцени високо възможността за личен контакт и изрази увереност, че от визитата ще произтекат много продуктивни разговори.
Следва пълният текст на интервюто:
Беше удоволствие да бъдем домакини на делегацията от България. Групата беше много впечатляваща и се радваме, че избраха Орегон, тъй като САЩ са голям пазар, а те направиха само две спирки. Радваме се, че дойдоха в нашия град.
Орегон има много жизнена, динамична икономика, с някои особено силни сектори. Има сфери, в които се наблюдава бърз растеж, и мисля, че те се вписват добре в приоритетните сектори, описани от делегацията. Имаме много силен технологичен сектор и сектор на чистите технологии, много предприемачески насочен начин на мислене, както и силен агробизнес. Така че според мен има добра синергия.
- Какви са впечатления ви за България като инвестиционна дестинация след форума?
- Делегацията направи много силно представяне. Оценявам като ефективен подход това, че те предложиха експертна информация за всички стадии на процесите - делегацията включваше представител на властите; членове с познания за грантовете и стимулите за инвестиции, за нуждите на бизнеса; представители на бизнеса; както и, което често липсва, перспективата на представител на американския бизнес, запознат със ситуацията в България.
Очертаната пълна картина създаде много ефективно, силно представяне и отправи силно послание към компаниите, които присъстваха. Един от въпросите ви, мисля, беше защо България представлява интерес в перспективата на по-широкия европейски пазар - според мен част от предизвикателството, особено за малките и средните компании от Съединените щати и от Орегон в частност, е информираността - те може да знаят, че има възможности в ЕС, но въпросът е как да подходят към този потенциал и кой е най-лесният начин за тях да навлязат на този пазар. Делегацията представи добре цената и ползите от това, че България е активна част от ЕС, защото според мен малко компании от САЩ, от Орегон, мислят "искам да изнасям повече, да правя повече бизнес с България". Те мислят "искам да разширя бизнеса си в ЕС".
- Какви предимства може да предложи България на американските компании от вашата гледна точка?
- Мога да отбележа това, което бе указано по време на програмата. Не мога да твърдя, че съм експерт относно бизнеса в Европа, но мисля, че това, което привлича, са ниските разходи, възможността за навлизане на пазара, ниските разходи за правене на бизнес в сравнение с другите пазари, стратегическото местоположение. Това са някои от водещите предимства. Беше представено чудесно видео, което показа културата и историята по много интригуващ начин за орегонските компании, които биха поискали да се включат.
- Има ли фактори, които биха могли да обезкуражат американските компании?
- Американските компании, според мен, избягват рисковете и неблагоприятният фактор всъщност е неизвестното. Цялостните разходи и време, които са необходими за проучване, за оценяване на различни опции за навлизане в България, за навлизане в ЕС. Така че личното посещение, личното присъствие и преките разговори "лице в лице" са отличен начин за отстраняване на някои от тези страхове и притеснения. В това отношение делегацията бе много успешна.
- Бихте ли искали да видите повече такива инициативи, които да направят България по-видима за американските компании?
- Да. Има толкова много информация онлайн, правят се оценки за надеждност на източниците, за приспособяване към конкретните нужди - много по-ефективно и лично обаче е да има такъв пряк контакт. Нищо не може да замени личния разговор и съвет.
- След презентациите в кои сектори виждате възможности за сътрудничество?
- Орегон има много силна електроника, много силен сектор на полупроводниците. Освен това сме силни в "чистите технологии" - батерии, технологии за съхранение на енергия, електрониката, и според мен тези области могат да се съчетаят добре с това, което беше представено - фините компоненти, трудовия ресурс в технологичната сфера. Извън тези сектори тук има много силна насоченост върху агробизнеса - машини и автоматизация за селското стопанство, за неговата ефективност и увеличаването на добивите, на възможностите в агросектора като цяло, което също би могло да бъде перспективно на българския пазар.
- Имате ли сигнали от конкретни компании, че са заинтересовани или готови да инвестират в България?
- Според мен тази делегация засили любопитството и възприемчивостта сред орегонските компании на първо място да погледнат към България като точка за първо навлизане на пазара в Европа. И от тази гледна точка това бе една много успешна визита, сигурна съм, че от нея ще произтекат много продуктивни разговори.
-----------------------------------
Търговската служба на САЩ е водеща правителствена агенция за насърчаване на износа, която предлага редица услуги в подкрепа на износа на американски стоки и услуги. Агенцията има над 100 центъра за подпомагане на износа в САЩ и над 150 офиса в 75 държави. Наред с управлението на дейността на офиса в Портланд, Кели Холоуей Джарман управлява клиентско портфолио, обхващащо редица сектори (авиация/отбрана; безопасност/оборудване за сигурност; високотехнологични материали и производство; образователни и квалификационни услуги).
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text