site.btaАджерпрес: „Нуклярелектрика“ и „Белтраме“ подписаха меморандум за разработване на малки модулни реактори в Румъния


„Нуклярелектрика“ и „Белтраме“ подписаха меморандум за разбирателство за разработване на малки модулни ядрени реактори в Румъния, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес, цитирайки прессъобщение на „Нуклярелектрика“, разпространено днес.
„Нуклярелектрика“, единственият румънски производител на атомна енергия и стратегически участник в енергийната сигурност и дълбоката декарбонизация на Румъния, съобщи за Меморандума за разбирателство между „РоПауър Нюклиър“ (RoPower Nuclear SA), наскоро създадена проектна компания за разработване на малки модулни реактори (ММР), и „Доналам“ (Donalam SRL), част от „А Ефе Ви Белтраме Груп“ (AFV Beltrame Group), водещ европейски производител на стомана. Меморандумът е подписан в павилиона на Международната Агенция за атомна енергия МААЕ - Атоми за климата - в рамките на конференцията за климата, КОП 27, в египетския курорт Шарм ел Шейх.
Целта на меморандума е да се проучат възможностите за сътрудничество и инвестиции за разработването на първия проект за ММР в Румъния, който би могъл да окаже голямо влияние и върху бъдещо производство на зелена стомана в Румъния. По същия повод двете компании се присъединиха към Споразумението за 24/7 енергия без въглерод на ООН, като се ангажираха с принципите на ООН за 24/7 в подкрепа на целта на ООН за разширяване на електрическата система, смекчаване на изменението на климата и осигуряване на достъп до чиста и достъпна енергия.
Чрез присъединяването си към Споразумението за 24/7 енергия без въглерод на ООН „Нуклярелектрика“ и „А Ефе Ви Белтраме“ стават членове на световната общност от организации, които си сътрудничат за разработване на решения, позволяващи достъп до безвъглеродна енергия 24/7.
Съобщението за меморандума идва в ключов момент, когато висши правителствени представители от цял свят се срещат в рамките на КОП 27, за да обсъдят спешната необходимост от ускоряване на прехода към чиста енергия.
В Румъния малките модулни реактори ще бъдат изградени в допълнение както към големи ядрени реактори, така и към възобновяеми източници, като проектът ММР в Румъния предвижда добавянето на соларна производствена мощност в същия енергиен комплекс. Съвместното ядрено-възобновяемо решение би било не само оптимална производствена мощност с възможност за вариране на продукцията, но и визия за източниците на електроенергийната мрежа на бъдещето.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text