site.btaС общоградско поклонение в Ямбол отбелязаха 146 години от освобождението на града
С общоградско поклонение, военен ритуал и шествие в Ямбол днес бяха отбелязани 146 години от освобождението на града по време на Руско-турската война. В ритуала участваха представителни части военнослужещи от Ямболския гарнизон. Архимандрит Димитрий и отец Стоян отслужиха благодарствен молебен.
Граждани, ученици, общественици и представители на местната власт поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на ул. "Търговска" пред Общинския детски комплекс. На мястото през 1878 г. в града са посрещнати първите руски войници от 23-ти Донско-казашки полк, предвождани от полковник Николай Яковлевич Бакланов. Цветя бяха поднесени и пред Паметника на загиналите за националното освобождение.
Честването започна с маршове и патриотични мелодии в изпълнение на градския Духов оркестър и вокална група "Пятница 13". Възстановчици от дружество "Традиция" пресъздадоха посрещането на руските воини с хляб и сол от местното население. Прозвучаха стиховете "Освобождението на Ямбол" на Радко Стоянов в изпълнение на Надежда Стоянова от театрална група "Палечко".
"Нашата история е изпълнена с много героизъм и жертвоготовност. Днес ние повече от всякога трябва да предаваме тези ценности на идните поколения. Трябва да пазим, ценим и отстояваме нашата свобода и независимост. И да помним, че сме силни, само когато сме единни. Само заедно, с общи усилия, можем да правим големи и добри дела за нашия град", каза в словото си кметът Валентин Ревански.
"С времето част от тези исторически събития могат да избледнеят, а могат и да се опитат да ни накараме да ги забравим. Но никога няма да бъде забравена саможертвата и героизмът на българските опълченци и на братския руски народ. Те винаги ще останат вечни. Затова трябва да имаме памет и да помним, кой ни е помогнал и освободил, и кой е обещавал само да го направи", допълни кметът на Ямбол.
Според историци, освобождението на Ямбол на 17 януари 1878 г. е предхождано от погроми в града от изтеглящите се безредно османски войски, които вече са разбити при боевете на Шипка и Шейново. Дните преди освобождението на града остават в историята като "петте дни на ужаса". През тези дни в Ямболска околия са изгорени 926 къщи и 18 църкви, избити са 245 души.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text