site.btaМногохилядно шествие по повод 24 май премина в Шумен
С народни танци в изпълнение на Ансамбъл "Веселяче" на площад "Кристал" и с музика от Градския духов оркестър "Михаил Биков" започна честването Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Шумен. В шествие, продължило към сградата на Община Шумен, се включиха хиляди граждани: възпитаници и преподаватели в образователни, спортни, културни организации, работещи в общински или държавни институции, общински съветници, курсанти в шуменския факултет на Националния военен университет "Васил Левски" и членове на религиозни организации.
Икона на светите братя Кирил и Методий беше носена на ръце от ученици в СОУ "Сава Доброплодни". В шествието имаше и портрети на видни възрожденци и книжовници, послания на български творци, както и български флагове. Хорови изпълнения прозвучаха пред сградата на местната администрация. Водещи на церемонията бяха учителят Деян Герговски и журналистиката Ирина Николова.
Кметът на Шумен проф. Христо Христов се обърна към гражданите с думите: "Денят на българската писменост, просвета и култура 24 май е значим и съкровен ден за всички българи. Така е, защото писмеността и книжовността са ни дали вярата, създали са ни като нация и са ни съхранили през вековете като държава. Със силата на боговдъхновението светите братя Кирил и Методий, сътвориха глаголическите букви и направиха първите преводи на библейското слово. Княз Борис І Михаил с мъдрост отвори вратите на средновековната българска държава за техните ученици. Като истински сеячи на знание и вяра те създадоха Преславската и Охридската книжовни школи, и създадоха кирилицата, която през вековете премина в едно с християнската книжнина като дар към други славянски народи. Всички тези усилни дела са нашият значим принос в европейската цивилизация. Те ни възвисиха като народ на Словото и Държава на духа".
Найден Косев, директор на Центъра за подкрепа за личностно развитие "Анастас Стоянов" каза за БТА: "Колегите и възпитаниците на Центъра се включват с изключителна радост и удоволствие в това честване. На този ден светлината в душите, усмивките и радостта водят големите и малките със силна емоционална нагласа. Всеки от тях с топлина в сърцето споделя радостта от днешния общонароден празник".
"С голямо желание се включват всички. Както всяка година, сме може би най-големият блок в шествието. Това е традиция за Медицинския университет. Много добре се чувстват всички, работещи в сферата на здравеопазването тук. 24 май го възприемат като личен празник", отбеляза за БТА Сергей Методиев, технически организатор от филиала в Шумен на Медицинския университет във Варна.
Мария Александрова, преподавател в Детска градина слънце" посочи за БТА, че всички деца от подготвителните групи са поканени да се включат в шествието. "Горда съм, че съм учител точно в тази детска градина. Надявам се денят да продължи да бъде слънчев, каквото е и нашето настроение", добави тя.
Представителите на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" се включиха в празничното шествие с протестни ленти. Те протестират символично срещу недофинансирането на висшето образование, а протестът е организиран от Съвета на ректорите, поясни за БТА проф. Наталия Витанова, ректор на Шуменския университет.
Велики Преслав също чества 24 май. На централния градски площад в града тържествено бе отбелязан Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, който е и празник на старата българска столица, съобщи Община Велики Преслав. В завършека на празничния ден в старата столица ще има концерт на Деси Добрева.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text