site.btaИзраел и "Хизбула" сякаш вървяха по ръба на пропастта, без да паднат в нея, пишат западни издания по повод последния масиран взаимен обстрел
Дамоклевият меч, надвиснал над Близкия изток, най-накрая падна в ранните часове на неделната сутрин с интензивен трансграничен обстрел между "Хизбула" и Израел, пише в. "Вашингтон пост". Не избухна голяма регионална война, Израел и "Хизбула" сякаш вървяха по ръба на пропастта, без да паднат в нея. Случилото се бе модел на пресметната ескалация, при която всяка от страните се спря далеч от пожара, от който светът се страхуваше, коментира изданието.
В събота израелското и американското разузнаване установиха, че "Хизбула" се готви да извърши масивно нападение с ракети и дронове и в около 4:30 ч. местно време израелски самолети предприеха изпреварващи действия. Израелската армия заяви, че е унищожила около 6000 ракети на "Хизбула" , припомня вестникът.
Говорителят на Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ), контраадмирал Даниел Хагари, съобщи, че около 100 израелски самолета са поразили 270 цели, 90% от които са били ракетни установки, насочени към Северен Израел. Той допълни, че се проучва процентът на прехванатите ракети и дронове, но отбеляза, че повечето от тях са били унищожени от израелските системи за ПВО. "Хизбула" от своя страна каза, че е атакувала Израел с повече 320 ракети "Катюша" и с "голям брой" дронове, обобщава "Вашингтон пост".
Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала заяви, че цел на ударите в Централен Израел е била военната база "Глилот" край Тел Авив, където се намира щабът на подразделение 8200, допълва в. "Ню Йорк таймс". Става въпрос за прочут клон на ЦАХАЛ, който се занимава със електронно разузнаване. Според Насрала подразделение 8200 е свързано с удара по високопоставения командир на "Хизбула" Фуад Шукр. Базата се намира на около 110 км от ливанската граница, пише още американското издание.
Ехуд Яари, израелски сътрудник във Вашингтонския институт за близкоизточна политика, каза пред "Ню Йорк таймс", че всички обекти, които ЦАХАЛ в неделя удариха в Ливан, са се намирали на разстояние до около 50 км от границата. По думите му ударите са били насочени повече към осуетяване на заплахата от ракетния и безпилотния арсенал на шиитската групировка, а не толкова към по-широка инфраструктура, което предполага известна сдържаност.
Според анализатори Израел и "Хизбула" едва ли ще искат да се въвлекат във война, която би могла да опустоши и двете страни и да доведе до хиляди жертви, без да има особени изгледи за стратегическа победа за която и да е от двете страни. Но "може да има ескалация, която е постепенна", предупреди Яари, цитиран от "Ню Йорк таймс".
И двете страни имат убедителни причини да не започват война сега, пише британският в. "Гардиън". Израел не разполага с необходимата издръжливост за сражения на още един фронт, докато все още не е успял да елиминира напълно "Хамас" в Газа. Освен това Западният бряг е на ръба на по-голяма експлозия от насилие заради действията на израелските заселниците и техните поддръжници в израелската държава, посочва изданието.
Командирите на ЦАХАЛ също така са наясно, че войната с "Хизбула" не може да бъде спечелена без сухопътна инвазия, която би имала висока цена в израелски животи. Израелските танкове все още се оценяват като силно уязвими при засада въпреки неотдавнашните подобрения, пише още "Гардиън".
Според британския вестник премиерът Бенямин Нетаняху има основателна причина да държи Израел в състояние на конфликт, тъй като това му помага да избегне разправа с избирателите и със съда, който го обвинява в корупция. Премиерът и неговият кабинет може би обмислят още бойни действия след очевидния успех в неделя, но това далеч не означава изпращането на млади пехотинци през границата или провокирането на ракетни атаки на "Хизбула" срещу Тел Авив или други градове, прогнозира "Гардиън".
От своя страна ръководството на "Хизбула" трябва да защитава политическите и икономическите си активи в Ливан, които биха били унищожени при война с Израел. Регионалният покровител на групировката – Иран, явно също не е готов за конфликт и засега отлага отговора си, с който заплаши Израел заради убийството на лидера на политическото крило на "Хамас" Исмаил Хания в Техеран, обобщава "Гардиън".
В. "Индипендънт" се спира на конкретните усилия за намаляване на напрежението след вчерашната размяна на удари. Израелският външен министър каза, че страната му не се стреми към пълномащабна война, а по-късно дипломати заявиха, че Израел и "Хизбула" са обменили съобщения чрез посредници, за да предотвратят по-нататъшна ескалация. По думите на дипломатите основното послание в осъществения контакт е, че враждуващите страни смятат интензивния взаимен обстрел за "приключил" и че никоя от страните не желае пълномащабна война.
В друга статия "Индипендънт" разглежда въпроса за това как ситуацията ще се отрази на преговорите за спиране на огъня в Газа. "Миналата седмица станахме свидетели на вероятно най-интензивния досега порив на международната дипломация да сложи край на бързо влошаващата се ситуация, което вдъхна надежда, че е възможно да се постигне споразумение... Но в неделя сутринта надеждите за скорошно прекратяване на кръвопролитията в Газа... започнаха да изглеждат по-далечни от всякога", пише изданието. Преговорите за прекратяване на огъня ще продължат в Кайро, въпреки че според някои анализатори лидерите на двете страни не са заинтересовани от споразумение, заключава "Гардиън".
/ПЙ/
news.modal.header
news.modal.text