site.btaПроект ще подпомогне изграждането на система за разпознаване на деца с проблеми в невропсихичното развитие, каза д-р Попов в Пловдив
Проект на стойност над 380 хил. лв. ще подпомогне изграждането на система за идентифициране, превенция и квалифицирана помощ на деца с проблеми в невропсихичното развитие. Това съобщи д-р Николай Попов, управител и ръководител на Медицински център "Спектър-Пловдив" по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Пловдив.
"Една от основните задачи на центъра е ангажиране с ранното детско развитие. Твърде дълго време срещаме трудности с това как системите в България извършват скрининг, диагностика и прилагат ранни интервенции на деца, които имат невроразвитийни разстройства. Това мотивира екипа на центъра да кандидатства по проект, свързан с европейски средства, управляван от Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027", каза д-р Попов. Той допълни, че проектът е съфинансиран от Европейския съюз, а фокусът ще бъде насочен към деца и техните семейства от маргинализирани общности.
"Проектът има две основни цели. Първата е свързана със скрининг и търсене на деца до шестгодишна възраст от маргинализирани групи, т.е. от ромски семейства, малцинствен етнос, семейства с един родител и др. Това са целеви групи, които имат ограничена възможност бързо и качествено да достигнат до ранна диагностика. Втората целева група е свързана с деца, които са до тригодишна възраст и вече имат идентифицирано невроразвитийно разстройство", каза още управителят на Медицински център "Спектър-Пловдив". Той допълни, че основна работа на екипа на центъра и хората, които работят по проекта, е да подпомагат родителите в това какво е детското развитие, какви са основните очаквания в развитието на едно дете на тази възраст и как да прилагат терапевтични интервенции у дома без прякото участие на терапевт.
До момента са били идентифицирани 100 деца от маргинализирани групи, предстои да бъдат идентифицирани и още 200. Д-р Попов уточни, че родителите на повечето от тези деца дори не са подозирали за състоянието. В първата задача по проекта са ангажирани 10 психотерапевта, двама семейни консултанта и един психиатър, които подпомагат работата и работят на терен.
На пресконференцията присъства и доц. Манол Манолов, преподавател по психология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", който също е част от екипа по проекта.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text