site.btaКитайският посланик и ректорът на старозагорския Тракийски университет обсъдиха нови възможности за сътрудничество
Задълбочаване на сътрудничеството, установено през последните години между Китай и Тракийския университет в Стара Загора беше обсъдено в Града на липите между посланик на Китайската народна република в България Нейно превъзходителство Дай Цинли и ректора на университета проф. Добри Ярков. Това съобщават от пресцентъра на висшето учебно заведение.
Посланикът посети Тракийския университет по покана на проф. Ярков и беше придружавана от Ян Тиен, началник на отдел „Образование“ при посолството, Пей Дзиенхуя, първи секретар от Търговски отдел и неговата колега Шин Линлин, както и Ма Ци, секретар на посланика.
Ректорът представи на делегацията възможностите за обучение, научно-изследователска дейност и практическа подготовка, които старозагорското висше училище предлага в качеството си на един от водещите университети не само в страната, но и в международен план, посочват от пресцентъра. „Стартирахме ударно и много успешно нашите взаимоотношения с китайски университети и искрено вярвам, че имаме широко поле за съвместна работа в няколко направления, за да се превърнем в своеобразен „мост“ между нашите две страни не само в сферата на образованието, но и в областта на търговско-икономическия обмен и подпомагане на бизнеса“ – заяви проф. Ярков. Той допълни, че Тракийският университет е готов да предложи модерно обучение на студенти и докторанти от Китай в различни научни направления. Ректорът отбеляза още, че вижда голям потенциал в създаването на съвместни образователни програми и в провеждането на научно-изследователска дейност в партньорство с китайски университети.
По време на срещата с ректорското ръководство посланик Дай Цинли изрази своята увереност, че двете страни ще положат усилия за засилване на обмена и съвместната работа между старозагорското висше училище и различни китайски университети в контекста на отбелязването през 2024 г. на 75-ата годишнина от установяване на дипломатически отношения между България и Китай, посочват още от старозагорското висше учебно заведение. „Тракийският университет е един от най-авторитетните университети в страната и сме готови не само да насърчим наши студенти да учат тук, но и да съдействаме за установяване на устойчиво сътрудничество между Вашето висше училище и подходящи китайски учебни заведения“, посочи посланикът. Нейно превъзходителство отправи специална покана към проф. Ярков да присъства на Форума на ректорите от Китай и България, който ще се състои в София през есента.
В продължение на вече въведеното обучение по китайски език като избираема дисциплина в някои от факултетите на Тракийския университет, гостите предложиха да подпомогнат създаването на китайски „книжен кът“ в университетската библиотека, като за целта ще бъдат дарени няколкостотин книги с китайска литература. От името на академичната общност проф. Ярков прие с благодарности отправеното предложение и заяви, че това начинание ще даде отлична възможност на студентите от Тракийски университет да развият своите езикови познания.
В рамките на посещението делегацията посети модерния Академичен информационен център и прилежащата към него Централна университетска библиотека, арт галерия „Ласкар“ и Музея на коня и конния спорт. Гостите останаха изключително впечатлени от съхранените в него уникални артефакти от българската история, посочват от Тракийския университет.
Както БТА съобщи, по покана на кмета на общината Живко Тодоров по-рано днес китайската делегация посети и общинската администрация в Стара Загора. Гостите бяха посрещнати от зам.-кмета Радостин Танев, а по време на срещата бяха обсъдени възможности за бъдещо сътрудничество.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text