site.btaЗа да си успешен във всяка сфера на живота, е необходима мотивация, упоритост и желание, смята цирковият артист и жонгльор Людмила Иванова
За да си успешен във всяка сфера на живота, е необходима мотивация, упоритост и желание. Важно е да откриеш за себе си какво ти харесва, какво искаш да практикуваш и с много труд ще го постигнеш, каза за БТА Людмила Иванова. Тя е цирков артист, жонгльор, еквилибрист, клоун, посланик на съвременното цирково изкуство. Представя България със спектакли, част от които авторски, на престижни фестивали за цирково изкуство, куклен театър и театър на открито. В рамките на двудневния Национален фестивал „Театърът в движение“, който се провежда в Разград, Людмила Иванова проведе два майсторски класа с млади театрали и танцьори на тема „Основи на цирковото изкуство“. „Децата бяха много въодушевени, забавлявайки се научиха нови и полезни неща. Направиха първи стъпки в жонглирането и в карането на моносайкъл. Особено по-големите се представиха чудесно и мога смело да твърдя, че сред тях има бъдещи циркови артисти“, каза цирковият артист.
Людмила е успешен пример за това как театърът и циркът могат да кореспондират в едно. Тя разказа, че в съвременния цирк, където традиционните граници все повече се размиват, театърът и танцът играят все по-централна роля. „Циркът вече много повече се появява на сцена, а не както преди в класическата му форма в шапитото. В 21-ви век има ново течение, наречено съвременен цирк, което е преплитане на различни жанрове и изкуства, както и иновативни техники“, обясни Иванова. По думите й този вид изкуство е смесица от танци, театър, музикални пърформанси. Самата тя открива съвременния цирк случайно. В началото започва с карането на колело с една гума, т. нар. моносайкъл, след това решава, че ще се научи да жонглира. Оказва се, че това й харесва и така продължава с разучаването на нови техники като огнено изкуство, акробатика. „Не беше лесно, много труд и тренировки ми костваха, но не се отказах и сбъднах мечтата си“, заяви Людмила. Според нея цирковото изкуство е нещо, което трябва да се учи и в българските училища, както е в Германия. „Циркът учи на дисциплина и упоритост и други неща, които могат да помогнат на хората дори в ежедневието. Подрастващите, които искат да се занимават с този вид изкуство да не се отказват, а да следват мечтите си, добави Людмила Иванова.
Фестивалът, организиран от разградската театрална формация към Сдружението с нестопанска цел „Поощряване и подпомагане на деца таланти – Вега“ съвместно с агенция „Генезис“ с подкрепата на Община Разград, ще бъде закрит тази вечер. В рамките му младите любители на танцовото и театрално изкуство, участници в осмото издание на форума, имаха възможност да участват и в обучение на тема „Езикът на тялото на театрална сцена“ със специалиста в областта на танцовия театър Никола Костадинов.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text