site.btaОбщина Пазарджик започна редица инициативи за подкрепа на читалищата в тяхното развитие, казаха заместник-кметовете Таня Колчакова - Янева и Нино Ненов
Община Пазарджик започна редица инициативи за подкрепа на читалищата в тяхното развитие, казаха заместник-кметовете Таня Колчакова - Янева и Нино Ненов
Животът се променя, а с него и търсенията. Читалищата също трябва да се променят, да привличат хора, които използват техните услуги, коментира за БТА Таня Колчакова – Янева, заместник -кмет на община Пазарджик, с ресор „Образование, култура, младежки дейности и спорт“.
Това се случи по повод провелата се скоро съвместна среща с Регионален информационно-консултантски център Пазарджик и читалищата от общината.
Дигитализацията и използването на нови технологии, обученията, свързани с тях, могат да се случват точно в читалищата. Целта е да има по - голяма синергия. Ако Общината успее да организира например един преподавател по танци да посещава няколко читалища, това ще допринесе за по -лесно покриване на разходите. Когато услугата се предлага, търсенето ще последва. Целта ни е да бъдем партньор, да бъде в помощ на читалищата, добави още Колчакова – Янева.
Читалищата на територията на община Пазарджик са 35, като на срещата, която се проведе с тях с цел запознаване запознаване с възможностите пред тях, присъстваха представители на голяма част от тях. Основните нужди са свързани с материално – техническата база, с ресурси, които са необходими за провеждането на различни културни инициативи, каза още Колчакова – Янева.
Нашата среща с читалищата целеше да ги запознае с програмата за финансиране за техническо оборудване, като нашата основна цел беше да им сътрудничим в този процес. Ние се съобразяваме изцяло с това, от което имат необходимост те, добави за БТА Нино Ненов, заместник-кмет на община Пазарджик, с ресор „Европейски фондове, програми и проекти“.
Тази програма предоставя възможност за финансиране до 50 000 лева, като одобрените проекти се финансират 100% авансово в размера на одобреното от Министерството на културата финансиране, разясни още той.
Нуждите на читалищата попадат в различни категории, като 60 % от тях се изразяват в необходимост от подобряване на материалната база. Друга голяма нужда е оборудването, което е необходимо за събитията. Програма „Читалища“ е насочена именно към това, добави Ненов.
Тази програма помага много на читалищата, включително и да натрупват опит в това как да подават своите проекти, да споделят добри практики. Провеждаме и индивидуални срещи с читалищата, когато те имат нужда от разяснения, каза още Нино Ненов.
Както БТА писа, по-рано през октомври Община Пазарджик, в сътрудничество с Регионален информационно-консултантски център Пазарджик, организира разяснителна среща за обявената от Министерството на културата конкурсна сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“.
Тогава от Общината поясниха, че с програмата се цели подпомогне читалищата в подобряването на технологичната средата, театралните, репетиционни и камерни читалищни салони, а това да създаде условия за привличане на жанрово разнообразни събития, разработване на нови проекти, свързани с опазване на културното наследство на страната.
Програмата е още един начин за подобряване на нуждите на читалищата на територията на Община Пазарджик, регистрирани чрез инициативата “Карта на нуждите”, организирана от заместник-кмета с ресор “Европейски фондове, програми и проекти” Нино Ненов и заместник-кмета с ресор “Образование, култура. Младежки дейности и спорт” Таня Колчакова.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text