site.btaНаталия Киселова: Председател на НС не трябва да се налага под диктат, а в разговори
Целта е парламентът да заработи, а не да се отива веднага на избори
„Надявам се някои от парламентарните групи да преосмислят позициите си и да има разговори. Имахме разговор с „Възраждане”, нашето ръководство е поканило „Има такъв народ”. Въпросът е как трябва да се развива Народното събрание. Целта е парламентът да заработи, а не да се отива веднага на избори.” Това заяви доц. Наталия Киселова, народен представител от „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА”, пред Bulgaria ON AIR.
Разбирането на левицата е, че трябва да се даде шанс на НС да заработи – не само да се попълнят вакантните места, но и да се помисли по други важни въпроси. „Председателят на парламента не трябва да заема страната на силата, която го е издигнала, а да подпомага парламентарните групи да постигнат поне минимални усилия в това НС. За мен това са правосъдието и попълването на част от органите. ВСС и Инспекторатът към него са органи, за които трябва да се говори. Не може да продължава безвремието в правосъдието”, смята доц. Киселова.
Според нея отговорността за парламентарния блокаж е преди всичко на първата политическа сила. „ГЕРБ-СДС не правят усилия. Не се изказват, не взимат отношение. Казват: „Ние имаме кандидат, вие сте длъжни да го подкрепите”. Не трябва да се налага диктат, те нямат мнозинство”, посочи Наталия Киселова. По думите ѝ ГЕРБ разчитат, че всички ще се уморят и ще се откажат, а хората ще се изнервят. Целта е да се дискредитира Народното събрание. „Разбирането, че трябва да се отиде на избори веднага, според нас е погрешна теза”, допълни тя.
По думите на народния представител левицата се е съгласила с всички почти точки от декларацията на ПП-ДБ, а темата за санитарния кордон е преекспонирана. „ДПС-Ново начало” вече са изолирани, дори и словесно. Кой влиза в диалог с тях – онзи ден се видя. Но не можем да лишим нито една парламентарна група от възможността да участва в парламентарния живот. Важно е те да не са решаващи по отношение на ключови въпроси”, посочи доц. Наталия Киселова.
Тя каза още, че Конституционният съд не трябва да бъде притискан да се произнесе за промените в Конституцията, а да се изчака окончателното произнасяне. Според нея изборът на конституционен съдия от квотата на парламента е с обикновено множество, така че такъв може да бъде избран в 51-ото Народно събрание.
news.modal.header
news.modal.text