site.btaНеобходимостта от изместване на трасето в проектирания околовръстен път на Кърджали обсъдиха на среща представители на три институции
Проектът за околовръстен път на Кърджали бе обсъден на среща между областния управител Ресми Мурад, представители на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и народни представители от 9 Мнгомандатен избирателен район. За БТА Ресми Мурад каза, че срещата е била породена от все по-голямата нужда от извеждане от град Кърджали на увеличаващия се с всяка изминала година трафик към Гърция през граничния контролно-пропускателен пункт “Маказа“.
По време на срещата, от пътната агенция са изтъкнали необходимостта от изместване на заложеното трасе в определени участъци. По думите на областния управител, те са били базирани на забележки в Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) по проекта за обходен път, чиято валидност изтече през 2023 г, и се отнасят до хвостохранилището, през което е проектирано да преминава трасето. „Хвостохранилището не е благоприятна зона за бетонни колони, стълбове, както се предвижда, защото самият хвост с времето ще отслаби здравината на бетона“, обясни Ресми Мурад.
Освен избягване на посочените като проблеми зони, е коментирано бъдещото трасе да бъде адаптивно и да става и за магистрала.
„Когато има идея за магистрала Русе – Маказа е добре двете неща да бъдат съчетани. Да не изграждаме голям мост над река Арда и над яз.“Студен кладенец“, който впоследствие да не изпълнява функциите си“, каза Ресми Мурад и допълни, че така ще бъдат спестени и обществени средства.
Освен промени в съществуващия проект обаче, ще се наложи и нова ОВОС, заради липата на такава оценка към днешна дата.
За околовръстен път на Кърджали се говори от няколко десетилетия. Проблемът с трафика в областния град е осезаем след отварянето на ГКПП “Маказа – Нимфея“ през 2013 г., защото заради липсата на обход на града, през един от основните булеварди в Кърджали преминава и пътникопотокът за и от Гърция, който в летните месеци достига до няколко хиляди автомобила дневно.
През 2009 г. бе изготвен идеен проект на пътя, а през 2017 г. бе одобрен технически проект и пътят бе обявен за обект от национално значение, но финансиране не последва.
При свое посещение в региона през май 2023 г., тогавашният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков коментира пред журналисти, че започва процедура за обходния път. Той дори заговори за включването му в магистралата Русе-ГКПП“Маказа“, чието изграждане да започне от област Кърджали, за да се разреши час по-скоро проблемът.
А през февруари тази година, тогавашният министър Андрей Цеков отново заговори за магистрала: "Велико Търново - Маказа", за чието проектиране, както и на други ключови участъци, са осигурени 120 млн. лв.
Към днешна дата град Кърджали няма обходен път, през който да преминава трафикът за южната ни съседка. По информация на Главна дирекция "Гранична полиция", "Маказа" е втори по натовареност пункт за Гърция след "Кулата".
Пътникопотокът в пределите на родопския град преминава по бул.“Беломорски“, по който през септември се очаква да започне голям ремонт. Междувременно по основния път за ГКПП “Маказа“ зачестяват случаите на пътни инциденти с български и чужди автомобили, като освен ранени има и жертви.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text