site.btaСлужители на лабораторията на агенция „Околна среда“ с подкрепата на работещи в РИОСВ протестираха в Хасково за повишаване на заплатите
Служители от регионалната лаборатория на Изпълнителна агенция (ИА) „Околна среда“ протестираха в Хасково заради ниските заплати в сектора. Те изразиха исканията си за коригиране на трудовите възнаграждения и за компенсиращи възнаграждения за труда, който се налага да полагат в събота и неделя по график.
Протестът на регионалната лаборатория беше подкрепен и от част от работещите в Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) в Хасково.
Недоволството на служителите се състоя пред сградата на екоинспекцията в Хасково. В подкрепа присъстваха и от Регионалния съвет на КНСБ в града начело с председателя му Веселин Тодоров. Той посочи, че протестът в случая е за компенсиращо възнаграждение. По думите му в сектора заплатите не са повишавани, на фона на други администрации, където това се е случило с 10 до 20 процента.
Емилия Рабова от регионалната лаборатория към ИА „Околна среда“ каза, че в страната има още 14 лаборатории като тази в Хасково. „Нашата дейност е изключително отговорна - следим за чистота на водите, въздуха и почвите в регионите, за които отговаряме. Дейността, която извършваме е специфична и за нейната прецизност е необходима висока квалификация“, подчерта Емилия Рабова. Тя обясни, че в същото време средната работна заплата в сектора е около 1400 лева, заради което има текучество на кадри. От 13 души по щат в структурата в Хасково през последните години петима са напуснали.
Един от младите служители в лабораторията в Хасково е 30-годишният Румен Кавърджиев. Това е неговата първа служба. Чистото месечно възнаграждение, което получава е 1350 лева. „От началото на годината всяка събота и неделя някой от нас е дежурен. Случвало се е да ни викат и през нощта, когато има замърсяване, а ние сме длъжни да отидем на терен веднага, защото това може да е застрашаващо за здравето и живота на хората. За този труд не сме получили нито един лев отгоре. Работата много ми харесва, но липсва мотивацията за развитие“, коментира той.
Антония Делева, старши експерт в Отдел „Чистота на атмосферния въздух“ към хасковската екоинспекция каза, че е с пет висши образования, а чистото възнаграждение, което получава е 1400 лева. „Със сходни заплати сме като колегите от лабораторията, с които работим непрекъснато заедно. Ние също даваме дежурства и не получаваме нищо за това. Всички сме много квалифицирани, но администрацията ни е с едни от най-ниските заплати“, обясни тя.
Конкретните искания на протестиращите са за увеличение с 30 процента на основните месечни заплати до края на 2024 г. със задна дата - от 1 юли, както и за планирано увеличение на работните заплати в бюджета на Министерството на околната среда и водите за 2025 г. поне с 15 процента. Друго тяхно искане е за промяна в нормативната уредба за държавната администрация, в която да се отчитат опита и квалификацията на служителите.
Символични протести пред сградите на Регионална инспекция по околната среда и водите бяха организирани и в други градове на страната.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text