site.btaДрагомир Драганов: След приемането ни в Еврозоната очаквам 20% ръст на икономическата активност в пограничните региони, като Русе


Първата търговска камара в България – тази в Русе, отбелязва 135 години от създаването си с поредица от събития. По-рано днес в Регионалната библиотека в крайдунавския град се проведе национален икономически форум „Бизнес хоризонти 2025“, а довечера в хотел „Дунав Плаза“ ще се състои церемония по отличаване на компаниите, допринесли за икономическия живот на региона. Сред гостите на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов и кметът Пенчо Милков.
Драганов посочи, че Русенската търговско-индустриална камара /РТИК/ се е превърнала в организация, символ на компетентност и доверие в бизнес средите. „Близо век и половина организацията е не само стожер на бизнеса в Русенския регион, но и активен двигател на икономическото развитие и иновациите. Камарата се утвърди като ключов партньор на бизнеса, предоставяйки експертна подкрепа, консултации и връзка между предприемачи, институции и международни партньори“, сподели областният управител. По негови думи РТИК защитава интересите на бизнеса и подпомага пътя към устойчив растеж и модернизация на фирмите в региона. В структурата членуват повече от 380 компании.
По време на събитието Драганов изказа специална благодарност на изпълнителния директор на камарата Милен Добрев за усилията, които полага в развитието на българския бизнес. „Вие буквално създавате среда за правене на бизнес и работите с огромна отдаденост за корпоративното развитие в региона“, посочи Драганов. В рамките на форума бяха представени детайли относно ролята на Шенген в промяната на търговията, логистиката и конкурентоспособността, а също и какво предстои за родния бизнес с влизането в Еврозоната. „Темата за присъединяването на България към Еврозоната е не просто икономическа – тя е стратегическа и дълбоко свързана с нашето бъдеще като част от едно по-силно и обединено европейско семейство. Членството в Еврозоната означава повече стабилност, по-ниски транзакционни разходи, засилено доверие към българската икономика и по-добра защита от външни финансови сътресения“, категоричен бе областният управител и заяви, че колкото по-бързо се присъединим към Еврозоната, толкова по-добре, защото българските и чуждестранните инвеститори ще получат много по-високо ниво на сигурност и предвидимост на процесите в стопанството. Обмяната на валута – една значителна сума в правене на бизнес.
Според Драганов въвеждането на еврото ще окаже и по-силен ефект върху някои региони. Той смята, че подобен ефект би бил особено силен върху граничните области, каквато е Русе. „Мисля, че след приемането на еврото в региона ще станем свидетели на поне 20% ръст на икономическата активност“, смята Драганов. От своя страна кметът Милков постави акцент върху значението на добрата комуникационна кампания пред широката общественост.
„Светът принадлежи все повече и повече на големите общности, т.е. за да седнеш на една маса /образно казано/ с големите трябва да си равен. Когато си малък, не си равнопоставен. От тази гледна точка е важно за България да въведе еврото, защото това е инструмент, който прави България равна на всички останали държави, които са в ЕС, това е общност. Така ставаш по-силен“, заяви бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов, който понастоящем е член на Фискалния съвет на страната. На срещата присъстваха още председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, както и главният секретар на Българската агенция за инвестиции Юлиан Балчев.
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина