site.btaОбластна администрация Русе: Форум под патронажа на Драгомир Драганов търси начини за насърчаване устойчивото развитие на фирмите
Над 2300 са безработните в Русе, Сливо поле и Иваново.
3135 души са постъпили на работа от януари насам в общините Русе, Сливо поле и Иваново. Това бе обявено от представители на Областна дирекция „Бюро по труда“ – Русе по време на регионален форум под патронажа на областния управител Драгомир Драганов. 2842 души от заетите са се реализирани на първичния пазар в реалната икономика, а други 293 са участвали в програми и мерки за заетост. Близо 35% от тях са започнали работа в преработващата промишленост. Събитието е посветено на екологичното, социалното и отговорно управление във фирмите, както и адаптирането на политики по устойчивостта на предприятията. То се реализира от Регионалния съвет на КНСБ с председател Боянка Димитрова и с подкрепата на Регионалното управление на образованието. По думите на Драганов, който заедно със заместник-кмета по международни програми и проекти, инвестиции и собственост Златомира Стефанова, откри форума, темата е изключително актуална и целта на форума е да се направи реална среща между КНСБ и работодателите, като пред тях бъдат представени съвременните тенденции, които засягат голяма част от бизнеса. По думите на Драганов фокус в социалната насоченост сред работодателите трябва да бъде реализирането на обучения за преквалификация на служителите, където това е необходимо и кандидатстването по различни европейски и национални програми за техническа модернизация. Като добър пример той посочи ролята за компаниите на Националния план за възстановяване и устойчивост. Не по-малко внимание областният управител отдели на значението на гарантирането на правата на служителите. Според него част от този процес е опцията работодателските организации да се възползват от възможностите на КНСБ за подобряване условията на труда на служителите.
От своя страна Златомира Стефанова посочи, че ръководството на Община Русе ще продължи да гарантира устойчивостта на местния бизнес и направените инвестиции, защото стабилността е ключов елемент за развитието както на фирмите, така и на цялата общност.
От форума стана ясно още, че търсещите си към момента работа в Русе, Иваново и Сливо поле са 2379, като най-ниска е безработицата на територията на община Русе – 3.2%. В рамките на форума бяха представени и редица възможности за повишаване на заетостта в региона. Сред тях бяха професионално ориентиране, мотивационно обучение, обучения за придобиване на професионална квалификация, стажантски програми, а също и насърчаване на териториалната мобилност. Особен интерес сред присъстващите предизвикаха обученията за повишаване на дигиталните умения и компетенции на населението в съответствие с новите потребности на пазара на труда и навлизането на дигиталните технологии в социално-икономическите процеси. Целта е постигането на пълноценно участие в дигиталната трансформация на социално-икономическия живот, като тази инвестиция е в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. До момента на територията на община Русе 78 заети и 60 търсещи работа лица вече са завършили обучения в присъствена форма. Специално внимание бе отделено и на проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“, финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027. Той дава възможност за развитие многоезикова компетентност; математическа компетентност и компетентност в областта на точните науките, технологиите и инженерството, както и за цифрова такава, включително и на високоспециализирано ниво (ниво 7 и 8 съгласно DigComp). Проектът предоставя и отлични възможности за подобряване на личностната и социалната компетентност, както и на тази за придобиване на умения за учене, а също и на т.нар. приемаческа компетентност. Важно е да се знае, че обученията са изцяло безплатни за обучаемите, като до момента на територията на община Русе 22 заети лица вече са завършили обучения по избрана от тях ключова компетентност. В момента са включени в обучение и / или продължават обучението си 18 заети лица за професионална квалификация и други 38 заети лица за многоезикова компетентност – английски език.
В рамките на форума не бе подмината и темата за ролята на дуалното обучение и необходимостта от разширяването на обхвата му. В инициативата участваха адвокатът Николай Стоянов от Федерацията на независимите синдикални организации на леката промишленост към КНСБ, както и председателят на Федерацията Цветелина Милчалиева. В рамките на срещата бе обсъдено и въвеждането на електронна трудова книжка от януари 2025 година.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text