site.btaПП: Срещата на политическите партии в парламента очерта основните приоритети пред политическата класа в България
От „Продължаваме промяната“ ще продължат работа по общ документ и в почивните дни
Три партии се явиха на инициираната от „Продължаваме промяната“ среща, на която да бъдат обсъдени общите приоритети, които да станат основа за съгласие в рамките на 48-ото Народно събрание – БСП, Демократична България и „Български възход“.
Академик Николай Денков, номинацията на „Продължаваме промяната“ за министър-председател, подчерта, че през почивните дни ще се изготви общ документ-декларация, който да се гласува в парламента.
Николай Денков: „Вървим към подготовка на вариант на програмна декларация, в която да бъдат включени основните национални цели, както и основните задачи, които бихме могли да изпълним заедно, за да бъдат постигнати тези цели. Основната цел на срещата днес е да кажем докъде сме стигнали в хода на тази подготовка“.
Асен Василев, съпредседател на „Продължаваме промяната“, коментира, че този формат е недостатъчен за съставяне на правителство, но това не пречи да се свърши една добра работа – да се формулират ясно стъпките и законодателството, за да тръгне България напред с оглед влизането в Шенген и Еврозоната.
Асен Василев: „Независимо дали ще има правителство с втория мандат, с третия мандат, или нови избори, смятаме че това са две големи цели, които са критични за това страната да тръгне напред, да влезе в нов коловоз, който да ни направи от една страна по-богати, от друга – по-европейци - в смисъл на справедливост и правов ред.
С оглед на случилото се през последните няколко седмици има някои конкретни задачи, които да ни обединят. Първата е да съкратим сроковете за приемане на срока за противодействие на корупцията. Знаете, че в момента сроковете бяха удължени така, че второто четене не може да започне преди края на януари. Като се отчете, че това е и закон по ПВУ, без него няма как да изпратим искане за втория транш от средства, би било добре тези срокове да бъдат съкратени, така че законът да бъде приет максимално бързо. Даже и в случай, че това НС не излъчи кабинет.
Второ, доста непремерено според мен, беше отхвърлен законопроектът за защита на лицата, подаващи сигнали. В момента се търси правен ред как той да бъде внесен обратно в зала. Смятаме че е възможно и желателно този законопроект да бъде приет в рамките на следващия месец.
И не на последно място, днес беше изпусната възможност да се отвори Изборният кодекс, но за нас това е изключително важно по простата причина, че няма как да имаме ред и законност в страната, без да имаме Изборен кодекс, който затваря максимално вратата за възможността за злоупотреби и измами, както се е случвало в миналото. От наша гледна точка това означава да се запази машинният протокол, това означава – допускайки хартиената бюлетина, да се намери начин за броене, което не е ръчно и тя не се манипулира в процеса на броене“.
От БСП изразиха съгласие по отношение на борбата с неравенствата в обществото. Георги Гьоков обяви, че от „левицата“ настояват за социален пакет, включващ помощи за семействата с деца и увеличаването на прага за достъп до тези помощи, минималната работна заплата, безплатни учебници, безплатни лекарства за всички деца до 14-годишна възраст, колкото до пенсионерите – ако не увеличим пенсиите с изпреварващ инфлацията ръст, то поне да я компенсираме.
Христо Иванов взе думата от името на „Демократична България“ и подчерта, че е нужно не какво да е управление, а управление, което „може да движи страната напред“. Той изтъкна, че за партията е важно да се спазва правилото за 3% дефицит, но и да не се изпускат от поглед конституционните промени, засягащи правомощията на главния прокурор, да се наблегне на продължаване на усилията за модернизацията на армията и да се положат усилия в областта на енергийната сигурност и независимост.
От „Български възход“ подчертаха, че борбата с неравенствата е и техен приоритет, както и приемането на България в Шенген и Еврозоната, овладяването на инфлацията, повишаването на приходите, изготвянето на дефиниция за социално слабите, мандатност за длъжности в обществения сектор, финансова децентрализация и електронно управление, както и развитие на ядрената енергетика.
След като бяха чути приоритетите на четирите партии, съпредседателят на „Продължаваме промяната“ - Кирил Петков, заяви: „Искам да изразя моя позитивен прочит на тази дискусия. Наистина е невероятно как имаме партии отдясно, отляво, консервативни, либерални, център и приоритетите са близо едни и същи. Да, има акцент върху социалната политика, има акцент на иновациите и предприемачеството, но при тези ясни приоритети показваме защо на тази сграда пише „Съединението прави силата“.
Промяната ще бъде може би малко по-бавна, може би по-трудна, но вярвам, че ще стигнем до нея. Ще вкараме тази декларация в зала и се надявам, че ще продължим работата заедно – да имаме една България, за която всички да се борим“.
news.modal.header
news.modal.text