site.btaФондация "Наследство в бъдещето": Отворено писмо до редакциите на Франс прес и Дойче веле
Отворено писмо на Фондация "Наследство в бъдещето" до редакциите на Дойче веле, Агенция Франс прес и Асоциацията на българските журналисти, по повод материал на Дойче веле със заглавие "Една щръкнала мачта в Родопите: Франс прес за пилона в Рожен", цитиращ Фрас прес.
Ние вярваме, че журналистиката трябва да отразява обективно фактите и да служи за коректив на властта, като дава равен достъп на засегнатите страни и публикува безпристрастни материали, които не разделят обществото, а напротив. Особено тези правила трябва да бъдат валидни и спазвани когато една уважавана европейска медия пише материал за каузи в друга държава. Каузи подкрепяни от стотици хиляди души и ангажирани с национален символ, какъвто е знамето. Отношението на цитираните по-горе медии към националния символ на България знамето е недопустимо и ние силно се надяваме, че става дума за грешно подадена информация или "загуба в превода" и очакваме обективно поднасяне на фактите, без те да нараняват или осмиват една или друга група в българското общество, както и да не осмиват нито един български национален символ.
Езикът на подигравката НЕ Е език на журналистиката!
Отворено писмо до редакциите на Франс прес и Дойче веле
Позволяват ли си западни агенции да осмиват Национална дарителска кампания в България и да правят обидни внушения за стотици хиляди българи, които я подкрепят? Противопоставят ли групи на обществото и опитват ли се да политизират надполитически проект, свързан с държавния символ на България – знамето?
Ние от Фондация „Наследство в бъдещето“ питаме:
1. Популизъм ли е това, че западни медии се опитват да осмеят национален флаг на страна членка на ЕС?
2. Нарича ли Агенция Франс Прес и Агенция Дойче Веле пилон с българския национален флаг – „Щръкнала мачта“?
3. Позволяват ли си Франс прес или Дойче веле да се месят в обществена кампания, провеждана на територията на България и да определят приоритетите на обществото ни?
4. Противопоставят ли Франс прес и Дойче веле различни каузи в България?
5. Правилно ли е да се прави обиден паралел и да се определя България като най-бедната държава, която си позволява да издигне най-високия пилон в Европа?
6. Високите пилони със знамена имат ли връзка с икономическата ситуация в дадена държава?
7. Ще си послужи ли Франс Прес или Дойче веле със същите сравнения, ако ставаше въпрос за кампания, целяща да издигне националните знамена на Франция или Германия?
8. Прави ли опит Агенция Франс Прес да обвърже българския трибагреник с про или антируски настроения?
9. Неглижира ли Агенция Франс прес желанието и подкрепата на стотици хиляди българи-дарители в Национална дарителска кампания „България заслужава“, които помогнаха за изграждане на Пилон Рожен?
Молим за официална позиция на двете медии и обективно представяне на детайлите, касаещи една широко подкрепяна кампания, провеждана в България и имаща за цел да издигне национален символ на страна членка на ЕС в собствената си територия.
Винаги сме вярвали, че журналистиката трябва да бъде надпартийна и обективна, да служи за коректив на властите и да спомага за добрия тон сред обществото, както и да отразява абсолютно неутрално фактите! С разочарование виждаме опит за внушение и липса на обективност в материал публикуван от Дойче веле на 18/07/2023 година със заглавие: “Една щръкнала мачта в Родопите: Франс прес за пилона в Рожен”, цитиращ друг материал от агенция Франс прес!
news.modal.header
news.modal.text