site.btaЖурналистическата конференция „Новите фронтове във войната” ще се състои на 10 ноември в София
Асоциацията на европейските журналисти организира конференция, посветена на войната в Украйна. Събитието, озаглавено „Новите фронтове във войната”, ще се състои на 10 ноември 2022 г. в Гранд хотел „Милениум” в София.
Конференцията „Новите фронтове във войната” ще ви срещне с редица уважавани репортери от цял свят, които споделят от първа ръка за това как конфликтът засяга журналистиката в Украйна, Русия и света. Събитието е подкрепено от Фондацията за свободата “Фридрих Науман”, Фондация “Америка за България” и Посолството на Кралство Нидерландия в България.
На 24 февруари тази година се случи немислимото – руският президент Владимир Путин нахлу в Украйна и подпали един от най-смъртоносните конфликти в историята на Европа след Втората световна война. Войната принуди милиони украинци да напуснат домовете си и продължава да взема жертви и от двете страни. Тя не само променя бъдещето на Европа, но и преформулира начина, по който мислим за съвременната война. Не е изненадващо, че тази година темата на конференцията ни е свързана с конфликта в Украйна.
По време на конференцията, която включва презентации и дискусии, ще се опитаме да отговорим на някои от следните въпроси: Каква е ролята на местните репортери, предоставящи както животоспасяваща информация на публиката си, така и разказващи историята на една страна, разкъсвана от война? Как западните медии отразяват конфликта? Какви са предизвикателствата пред журналистите на свободна практика и военните кореспонденти, специализирани в отразяването на конфликти? Как редакциите проверяват информацията и се справят с теориите на конспирацията по време на конфликт? Как дезинформацията на тема война влияе на общественото мнение? Промениха ли се и без това вече размитите граници между журналистика и активизъм? Как конфликтът засяга независимите медии в Русия, където журналистите, които се осмелят да използват термина „война“, могат да бъдат осъдени на пет години затвор?
Присъствието е безплатно, но местата са ограничени и е необходима предварителна онлайн резервация: https://bit.ly/3TAskYP.
Осигурен е превод на български.
Ето част от лекторите, които ще участват в събитието:
Мария Коренюк е журналистка от Би Би Си, която работи в специализирания отдел по дезинформация на британската медия с фокус върху справянето с руската пропаганда. Преди да се присъедини към екипа, Мария е работила като телевизионна водеща за украинската секция на Би Би Си в Лондон, както и като кореспондент на Euronews и украински медии в Киев. В момента е ръководи екип в Би Би Си, който разследва руските военни престъпления и разпространяването на пропаганда в окупираните райони на Украйна.
Йоани де Райке е холандска журналистка на свободна практика, която е базирана в Брюксел. През по-голяма част от времето тя е на път, тъй като отразява различни политически и социални теми в Европа и света. Специализира в отразяването на конфликти и войни и познава задълбочено различни конфликти в Близкия изток. Автор е на три книги: „В ръцете на талибаните” (2009), „Пакистан, най-опасното място на света” (2012) и „Бомби в Брюксел – пет години след атаките от 22 март 2016” (2021).
Анна Акаге е украинска журналистка, която живее и работи във Франция. Тя отразява геополитически теми със специален фокус върху бившите Съветски републики, отношенията между Русия и Украйна и военната фотография. Нейни материали са били публикувани в редици чуждестранни и украински издания, включително the Atlantic Council, Ukraine World, Worldcrunch, LensCulture и doc! Photo.
Андрей Захаров е разследващ журналист, който работи за руската секция на Би Би Си. Преди това той е работил като репортер и икономически редактор за руското издание Fontanka.ru в Санкт Петербург, а през 2016 г. се присъединява към екипа на руското списание RosBusinessConsulting като разследващ репортер. Четири години по-късно той е избран за стипендиант на престижна програма към Колумбийския университет в Щатите. През годините работата му се фокусира върху разследвания на корупция и злоупотреба с власт, включително и на хора, близки до руския президент Владимир Путин. През 2021 г. Андрей е обявен за „чуждестранен агент” от властта в Русия и принуден да напусне страната.
Повече информация на сайта на конференцията
news.modal.header
news.modal.text