site.btaСтановище на „Вейпинг Асоциация - България“ относно обявеното намерение за пълна забрана на вейпинг продуктите
![Становище на „Вейпинг Асоциация - България“ относно обявеното намерение за пълна забрана на вейпинг продуктите](/upload/10501748/%D0%92%D0%B5%D0%B9%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3+%D0%90%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F+%E2%80%93+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F+-+%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%BE.png?l=1000)
![Становище на „Вейпинг Асоциация - България“ относно обявеното намерение за пълна забрана на вейпинг продуктите](/upload/10501748/%D0%92%D0%B5%D0%B9%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3+%D0%90%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F+%E2%80%93+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F+-+%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%BE.png?l=1000&original=4c1686e95e3c015745ea1daed011cd460f6926fb)
ДО ГЛАВНИТЕ РЕДАКТОРИ И ОТГОВОРНИ ЛИЦА ЗА РЕДАКЦИОННАТА ПОЛИТИКА НА:
BTV НОВИНИТЕ; НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ; БНТ; EURONEWS BULGARIA; BULGARIA ON AIR; ДАРИК; КАПИТАЛ; ДНЕВНИК; 24 ЧАСА; OFFNEWS; БТА; DIR.BG; MEDIAPOOL.BG и SEGA.BG
ОТ „Вейпинг Асоциация - България“, с ЕИК: 207786522, гр. София, ул. Професор д-р Иван Странски № 9, представлявана от:
Пенчо Бояджиев - председател и
Георги Кроснев - заместник - председател на управителния съвет
ОТНОСНО: ОБЯВЕНОТО НАМЕРЕНИЕ ЗА ПЪЛНА ЗАБРАНА НА ВЕЙПИНГ ПРОДУКТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Уважаеми Дами и Господа,
„Вейпинг Асоциация - България“ изразява категоричното си несъгласие с предложението за пълна забрана на електронните цигари (вейповете) в Република България и призовава за широко обществено обсъждане на този въпрос. Според нас, подобна забрана без задълбочен анализ и консултации с експерти ще доведе до сериозни икономически, социални и регулаторни последствия.
Електронните цигари са законно регулирани, облагани с акциз и подлежат на строг контрол съгласно европейските норми. Въпреки това, в публичното пространство се наблюдава тенденция за приравняване на тези продукти с нелегални субстанции, което не само е манипулативно, но и вреди на индустрията и на общественото здраве.
Налагането на пълна забрана на вейпинг продуктите би имало сериозни последствия, като например:
• Загуба на приходи за държавния бюджет, тъй като тези продукти осигуряват значителни постъпления от акцизи, ДДС и корпоративни данъци.
• Разширяване на нелегалния пазар, който ще продължи да съществува извън всякакъв контрол.
• Правни и икономически рискове за бизнеса и за държавния бюджет, тъй като не е предвидена регламентация за възстановяване на платените акцизи или унищожаването на забранените продукти.
Държавите в Европейския съюз ясно показват, че подходът към регулирането на този сектор не е чрез забрана, а чрез стриктен контрол, който да осигури безопасност за потребителите и стабилност за бизнеса. Например, Гърция и Румъния запазват напълно легалния достъп до вейпинг продукти, като в същото време прилагат усилен контрол върху продажбата и дистрибуцията. Такъв подход гарантира, че държавата може да получава приходи чрез акцизи и данъци, а същевременно да защитава общественото здраве чрез регулации.
България вече е част от Шенгенското пространство, което означава, че ако в страната се въведе забрана, местните потребители ще могат лесно да пътуват до съседни държави като Гърция и Румъния, където вейпинг продуктите остават напълно достъпни. Това ще доведе до „вейпинг туризъм“, който ще подкопае усилията за регулиране на пазара, като насърчи потребителите да се снабдяват с продукти от нелегални канали или извън страната.
Тази ситуация създава икономически рискове, тъй като вместо да генерират приход от акцизи и данъци, държавата ще бъде принудена да следи за нелегален внос и търговия с продукти без никакъв контрол върху безопасността. По този начин, предложеният подход ще доведе до загуба на финансови ресурси и контрол, като същевременно създаде предпоставки за нелегална търговия и опасни продукти, които ще бъдат продавани извън всякакъв надзор.
Световните тенденции също показват, че индустрията на електронните цигари е в съответствие с глобалните усилия за намаляване на вредите от тютюнопушенето. Водещи международни компании в тютюневата индустрия дори планират да спрат напълно производството на традиционни цигари до 2030 година, като се фокусират върху бездимни алтернативи, които предлагат по-малко рискове за здравето. Това е част от глобалната тенденция, насочена към намаляване на вредата от тютюнопушенето, и е в контекста на търсенето на алтернативи като електронни цигари (вейпове) и нагреваеми тютюневи изделия.
Един от основните аргументи за забраната, че с нея ще се компенсират загубите от акцизи чрез увеличаване на приходите от традиционните цигари, е изключително съмнителен. Тези аргументи изглеждат като спекулации, които не вземат предвид реалността на глобалните тенденции и стратегическите цели на индустрията. Въпреки това, под прикритието на борбата с общественото здраве, съществува сериозна вероятност тези действия да преследват съвсем други интереси - свързани с краткосрочни финансови ползи, както и с пренасочване на ресурси към традиционните, но все по-застаряващи индустрии.
Ето редактирания абзац:
От 2023 г. индустрията се намира в ситуация на стихиен опит за регулация, въведен внезапно и без необходимото предварително административно планиране. Целта на този правен хаос изглежда да е само събиране на приходи в хазната, без да се вземат предвид дългосрочните последици. Непредсказуемостта на регулацията не само води до юридическа несигурност, но и поставя сериозни пречки за нормалното функциониране на бизнеса. Вместо да се приложи стабилна и последователна регулаторна политика, индустрията е подложена на хаотични промени, които затрудняват адаптацията и водят до увеличаване на нелегалния пазар и търговията извън всякакъв контрол.
Вместо да се води аргументиран и информиран дебат за подобряване на регулаторния режим, предложените мерки за тотална забрана игнорират сериозните икономически и социални последици. Премахването на законната търговия не само ще елиминира легалния бизнес и ще доведе до загуба на работни места, но и ще доведе до пълна липса на контрол върху продуктите, които ще продължат да бъдат достъпни за потребителите чрез нерегламентирани канали. Тези канали ще бъдат без всякакъв контрол върху качеството и безопасността на продуктите, което ще увеличи рисковете за здравето на потребителите.
„Вейпинг Асоциация - България“ призовава за конструктивен диалог с всички заинтересовани страни, включително здравни експерти, икономисти и представители на индустрията, за да се изработи разумна и обоснована регулация, която да защитава както общественото здраве, така и легитимния бизнес.
С уважение: Пенчо Бояджиев – председател
гр. София, 07.02.2025 г.
news.modal.header
news.modal.text