site.btaКлиниката по кардиология на ИСУЛ с впечатляващо представяне на XVIII Национален Конгрес по Кардиология
Впечатляващо представяне имаше Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ на тазгодишния XVIII Национален Конгрес по Кардиология, който се проведе преди десетина дни в Пловдив. Кардиолозите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ участваха с 11 презентации и бяха модератори на много от важните сесии по време на конгреса.
Събитието събра водещи кардиолози и специалисти от цялата страна, като основните акценти бяха кардио-метаболитните нарушения, кардио-реналният синдром и персонализираната медицина.
Чл. кор. проф. д-р Асен Гудев и проф. д-р Елена Кинова бяха в центъра на вниманието, модерирайки ключови сесии и изнасяйки лекции на теми, важни за съвременната кардиология. Те представиха иновативни решения, насочени към индивидуализираните терапии и холистичния подход в лечението на пациенти със сърдечно-съдови заболявания.
Високо оценена беше и тяхната работа по внедряването на нови технологии, като изкуствения интелект (AI), в диагностиката и терапията.
Младите лекари и специализанти показаха сериозен интерес към практическите сесии, особено Ехокардиографската викторина, която беше модерирана от проф. д-р Кинова и представена от д-р Радостина Илиева, д-р Ангелина Боризанова и д-р Десислава Сомлева. Събитие се превърна в платформа за развитие на практически умения и знания за младите специалисти, присъстващи на конгреса.
Високо оценени бяха и следните лекции:
1.„Предсърдната кардиомиопатия след менопауза при медицински специалисти“. Става въпрос за собствена разработка на д-р Ангелина Боризанова, с която тя участва на тазгодишния Европейски конгрес по кардиолотия. Проучването изследва специфичните механизми на развитие на предсърдна кардиомиопатия при постменопаузални жени, което предоставя нови перспективи за диагностика и лечение.
2.Д-р Наталия Спасова представи своя публикация в престижното научното списание Bioscience Reports на ELSIVIER с импакт фактор 2,942, на тема „Връзката на ТМАО ( синтезира се в чревната микробиота и се засилва при дисбактериоза на червата) със сърдечноссъдовия риск при пациенти на средна възраст“. Лекцията подчерта ролята на триметиламин N-оксид (TMAO) като нов биомаркер за сърдечносъдов риск.
3. Проф. д-р Елена Кинова, един от най-опитните специалисти у нас в областта на образната диагностика в кардиологията, говори за „Новости в образната диагностика на инфекциозния ендокардит“. Проф. Кинова запозна присъстващите с актуализирана информация за напредъка в диагностиката на това сложно състояние с помощта на нови методи за образна диагностика.
4. Сесията „Heart Failure Young: Подценявана причина за сърдечна недостатъчност“ с лектор: д-р Румена Савова, разгледа значими фактори за ранната поява на сърдечна недостатъчност, като акцентът бе върху превенцията.
5. Началникът на Клиниката по кардиология чл. кор. проф. д-р Асен Гудев беше модератор на сесията „Advances in The diagnosis and Treatment of Heart Failure and Cardiovascular-Renal-Metabolic Syndrome (Напредъка в диагностиката и лечението на сърдечна недостатъчност и сърдечносъдово-бъбречно-метаболитен синдром“). В нея бяха презентирани последните новости в диагностиката и лечението на сърдечна недостатъчност и свързаните метаболитни и бъбречни усложнения.
6.„Холистичен подход в лечението на съпътстващите заболявания на пациентите със захарен диабет тип 2 – Новости и практически съображения“ беше модерирана отново от началника на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, чл. кор. проф. д-р Гудев, а презентирана от д-р Радостина Илиева. Акцентът бе върху съвременния холистичен подход, който разглежда пациента като цялостна система, а не само отделни заболявания.
7.Проф. д-р Елена Кинова разгледа приложението на изкуствения интелект в кардиологичната диагностика и неговите перспективи за бъдещето в презентацията си „Използване на AI в образната диагностика - настояще, бъдеще и перспективи“.
8.Присъстващите на конгреса кардиолози посрещнаха с голям интерес темата, представена от д-р Петър Калайджиев, един от опитните специалисти у нас в областта на сънната апнея. Този път д-р Калайджиев се спря на „Синдром на тройното припокриване – СН, ХОББ и обструктивна сънна апнея“. Той наблегна върху предизвикателствата при лечението на пациенти със сърдечна недостатъчност, хронична обструктивна белодробна болест и сънна апнея.
9.Чл. кор. проф. д-р Асен Гудев и д-р Десислава Сомлева представиха „Нови хоризонти в лечението на дислипидемиите: бемпедоева киселина?“. Тук се дискутираха нови възможности в терапията на нарушенията на липидния метаболизъм, включително новаторски медикаменти като бемпедоевата киселина.
10.Д-р Ангелина Боризанова, която в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ активно работи в областта на метаболитните нарушения, говори за „Липидология – Има ли смисъл във въвеждането на нови липидни таргетни молекули (Lpa, ApoА).?“
11.Сесията „Горещи теми в ехокардиографията“ предложи нови насоки за оценка на клапните протези и развитието на ехокардиографията. Неин модератор бе проф. д-р Елена Кинова, а д-р Радостина Илиева изнесе лекция на тема „Диастолна функция през 2024 г.“.
12.Един от акцентите на конгреса беше и участието на специалисти по здравни грижи, което подчерта значимата роля на медицинската сестра в съвременната терапия на пациентите със сърдечно-съдови заболявания. Старшата сестра на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ - Екатерина Александрова представи лекция на тема: „Декубитални рани при тежко болни пациенти. Комплексен подход за превенция, ранно откриване и лечение“. Тя подчерта ролята на медицинската сестра в екипа по кардиология за успешното възстановяване и поддържане на качеството на живот на пациентите.
news.modal.header
news.modal.text