site.btaСофийската градска прокуратура (СГП) проведе годишното отчетно събрание за изминалата 2023 година, на което бяха представени данните за дейността на СГП и на Софийска районна прокуратура (СРП).
Събитието уважиха: и. ф. главен прокурор на Република България Борислав Сарафов, заместник на главен прокурор при Върховна прокуратура Мария Павлова, заместник на главен прокурор при Върховна прокуратура Елена Каракашева, заместник административен ръководител на Апелативна прокуратура – София Емилия Русинова, директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР главен комисар Атанас Илков, директорът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ главен комисар Явор Серафимов, заместник-председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ Деньо Денев, заместник-председателят на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев.
Административният ръководител – градски прокурор на СГП Илиана Кирилова и говорителят и заместник-градски прокурор на СГП Десислава Петрова представиха пред магистратите и гостите резултатите от дейността на СГП и СРП през изминалата година.
И. ф. главен прокурор Борислав Сарафов поздрави ръководството и магистратите от СГП за техния професионализъм и отговорна работа в защита правата на гражданите и обществения интерес.
Данните за отчетния период показват увеличаване на броя на внесените в съда дела и на осъдителните присъди и повишаване натовареността на прокурорите.
Общият брой на прокурорските актове, участие в съдебни заседания и други прокурорски дейности и актове за отчетния период на 2023 г. в двете прокуратури заедно е 672 945 броя. От тях за СГП броят е бил 204 089 броя, а за СРП – 468 856 броя.
Внесените в съда прокурорски актове са 2 970 броя. Общо броят участия в съдебни заседания е 28 711 броя. Общият брой на други прокурорски актове и дейности за двете прокуратури включва 641 264 броя преписки.
Общо за двете прокуратури за 2023 г. са изготвени 377 166 броя постановления. Общо постановените актове във връзка с изпълнение на наказанията са 2 917 броя, а постановените актове по гражданско-съдебния надзор са 1 678 броя. Проверките и актовете по административния надзор за законност са 298 броя, а актовете, свързани с други дейности са 258 883 броя.
Данните за отдел „Следствен“ на СГП за 2023 г. показват, че обемът на дейността на следователите включва 3 975 броя дела.
Средната натовареност на един прокурор от района на СГП и СРП е 2 520,4, което е значително завишение спрямо предходни години, спрямо 2 269,9 за 2022 г. и 1 963,0 за 2021 г.
Данните за дейността на СГП през отчетния период показват, че от общия брой издадени постановления за отказ от образуване на досъдебно производство 0,65 % (15 броя) са били обжалвани пред съда по реда на чл. 213, ал. 4 – 6 НПК. От тях 13 броя са били потвърдени, а 2 броя са били отменени от Софийски градски съд, което е 0,087 % от общия брой постановления за отказ от образуване на досъдебно производство.
През отчетния период в СГП са издадени общо 100 155 заповеди на административния ръководител и неговите заместници, образувани са 1 086 броя преписки с отделни административни номера, 817 броя преписки са били изведени с нови административни номера, изготвени са 5 611 справки, 108 анализи и доклади, предоставени са 67 становища по искания на горестоящи прокуратури или запитвания от други ведомства.
Основен елемент от административната дейност на СГП през 2023 г. бяха извършените проверки и ревизии, образуваните дисциплинарни и наказателни производства срещу магистрати, в това число прокурори и следователи, като бяха наложени различни по сила и тежест наказания.
През 2023 г. със заповед на и. ф. главен прокурор на Република България бяха поощрени значителен брой прокурори, следователи и съдебни служители от СГП и СРП с различни награди и поощрения, в това число „Служебна благодарност“ и „Грамота“.
Юрисдикцията на СГП обхваща най-големият и най-натоварен окръжен район в Република България. Спецификите му са обусловени от факта, че столицата се очертава като основен административен, финансов, индустриален, културен и университетски център на страната. Концентрацията на толкова много социално-икономически сфери обуславя и едно по-високо ниво на развитие и динамика на обществените отношения и оттам възниква естествената необходимост от защита на последните с оглед тяхното нормално съществуване и законосъобразно развитие.
Ролята на СГП значително нарасна след закриването на Специализираната прокуратура и прилежащия към нея следствен отдел през 2022 г.
В настоящия отчетен период на 2023 г. бяха изпълнени заложените приоритети в дейността за 2023 г.
Съвместната работа между прокуратурата и органите на МВР даде положителни резултати, продължи активното взаимодействие с органите на НАП, КПК, Министерство на финансите и др.
Бяха очертани приоритети за работа през 2024 г., а именно:
1. Недопускане на нарушения при разглеждане и решаване на делата в разумен срок;
2. Засилено противодействие по отношение на престъпленията, свързани с трафик и разпространение на наркотични вещества;
3. Засилено противодействие по отношение на трафик на хора и незаконна миграция;
4. Засилено противодействие по отношение на престъпления срещу личността, с приоритет тези, осъществени в условията на домашно насилие;
5. Засилено внимание по отношение на престъпленията по транспорта, особено тези от тях, извършени под въздействието на упойващи вещества;
6. Подобряване на взаимодействието в хода на разследванията между органите на прокуратурата, МВР, НАП, МФ, КПК и всички ангажирани с проверки и разследване институции;
7. Постоянно повишаване на квалификацията на магистрати и служители с цел подобряване качеството на правоприлагането.
8. Своевременно и обективно информиране на обществото за резултатите от дейността на прокуратурата чрез средствата за масова информация, при строго спазване на допустимата от закона публичност и утвърдените правила, с цел подобряването на общественото доверие в прокуратурата при спазване на принципа за върховенството на закона и съблюдаване спазването на човешките права.
news.modal.header
news.modal.text