site.btaПП „Общество за Нова България“: Позиция
ДО:
г-жа Вяра Тодева
Областен управител на София – град
г-н Николай Денков
Министър-председател на Република България
Медии и средства за масова комуникация
Копие до Народното събрание и парламентарните групи
П О З И Ц И Я
на Политическа партия „ОБЩЕСТВО ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ“, Инициативен комитет за демонтиране на Мемориал на Окупационната Червена Армия, (построен като „Паметник на съветската армия“), и група граждани
ОТНОСНО:
решение на Областна управа София – град и Министерски Съвет за преместване на скулптурните фигури от парк Княжеска градина
Ние от Инициативен комитет за демонтиране на Мемориал на Окупационната Червена Армия („Паметника на Съветската армия“) и група граждани изразяваме своята позиция за демонтиране на гореспоменатия монумент.
С решение № 19 на Столичния общински съвет по протокол № 6 от 25. 02. 1992 г., допълнено от решение № 2 по протокол № 24 от 18.03.1993 г., органът на местно самоуправление в София е изявил ясно волята си за демонтиране на „Паметника на Съветската армия“ в Княжевската градина в София.
Според становище на Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерство на културата № 4800-55/16.05.2012 г., „паметникът“ няма статут на единична недвижима културна ценност по смисъла на чл. 59, ал. 4 и чл. 65 от Закона за културното наследство.
Чрез писмо № 14-00-151 / 15.07.2015 г. Министерството на отбраната излезе със становище, че „Паметникът на Съветската армия“ не влиза в обхвата на Закона за военните паметници и не е регистриран като военен паметник по смисъла на закона.
Паметникът не попада в обсега на чл. 14 от Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската федерация и Република България от 04.08.1992 г. и чл. 10 от Споразумение между Правителството на Руската федерация и Правителството на Република България за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката от 19.04.1993 г. „Паметникът на Съветската армия“ не е обект на тези международни документи, понеже той е строен и платен от България и там става въпрос за друга категория паметници, а именно войнишки такива.
Историческото познание и документите ни позволяват със сигурност да знаем, че Съветска Русия обявява война на България на 5 септември 1944 и, съветските войски установяват режим на окупация в страната ни в периода септември 1944 – юли 1947. В Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен, гласуван от Народното събрание през 2000 г., чл. 1, ал.1 гласи: „Българската комунистическа партия (тогава именуваща се Българска работническа партия /комунисти/) идва на власт на 9 септември 1944 с помощта на чужда сила, обявила война на България и в нарушение на действащата Търновска конституция”.
Известно ни е, че към момента решението за демонтаж и преместване на МОЧА от ОС на град София е предадено чрез кмета в администрацията на Областно управление София -град за определяне на терен, на който да бъдат преместени скулптурните фигури.
Призоваваме областния управител Вяра Тодева и министър председателя г-н Николай Денков, да приемат решение за премахване на този срамен за столицата и държавата ни символ на престъпения комунистически режим и на един период от историята ни, когато сме били под чужда окупация и насилствено бе наложена болшевишката диктатура в страната ни.
На същото място в Княжеската градина би било добре да бъде оформена Алея на Българския Дух и Слава, със скулптурни фигури на великите български владетели, военачалници, духовни водачи и просветители.
19.07.2023 год.
Председателски съвет на
Политическа партия „ОБЩЕСТВО ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ“;
Инициативен комитет за демонтаж на Мемориал на Окупационната Червена Армия
news.modal.header
news.modal.text