site.btaКОД: Срещу издигането на нов комунистически паметник в "Княз-Борисовата градина"
До
Кмета на район „Средец“
Становище
на Сдружение Достойнство, отговорност, морал/ДОМ/
Във връзка с провеждане на обществено обсъждане на ПРОЕКТ за виза за проучване и проектиране на обект:
„Паметник на децата, загинали по време на трагичните конфликти в България 1923-1944г.“ в парк „Княз-Борисова градина“, имот с идентификатор 68134.109.11, район „Средец“, гр. София.
Уважаеми г-н Трайков,
Възразяваме срещу предложения проект за виза за проучване и проектиране на обект „Паметник на децата, загинали по време на трагичните конфликти в България 1923-1944г.“ в парк „Княз-Борисова градина“. Нашите съображения са следните:
В документите, които са публикувани на интернет страницата на район „Средец“ няма данни за това, кой е инициатор и какви са мотивите за поставянето на такъв паметник - няма никаква обосновка.
В публикуваното обявление няма предоставена информация, която да отразява становищата на съответните комисии в СОС, както и на Експертно художествения съвет към Столична община за този проект, за които имаме данни, че са отрицателни.
За това каква е идеята за поставянето на такъв паметник можем да съдим единствено по неговото наименование, но то е неясно, дори абсурдно. Първо, един паметник се издига за да свидетелства за конкретно събитие и в почит на определени личности. Под „деца загинали по време на трагични конфликти“ може да се разбират най-различни неща – от деца жертва на битови скандали, училищни или квартални сблъсъци до деца загинали при политически конфликти, като например тези деца които са загинали при организирания от комунистите атентат в църквата Света Неделя. Второ, не е ясно защо се визира периода 1923-1944г. Нима няма загинали деца по време на трагичните конфликти в България и след 1944г. или преди 1923г.? Или по-скоро можем да се досетим, че става въпрос за конспиративен опит да се прокара решение за издигане на още един комунистически паметник.
От приложените към обявлението снимки на мястото и макета също не става ясно каква е идеята за този паметник и какво ще пише на него. Има постамент, скулптура на неизвестно дете и плочи за надписи без надписи.
Всичко това води до мисълта, че гражданите на София не са поканени за участие в публична дискусия за обсъждане на поставянето на паметник, а за да участват в публично подписване на празен чек в полза на някакви анонимни, но очевидно с голямо влияние в Столичната община инициатори, които впоследствие да могат да напишат на паметника, каквото си пожелаят. Затова смятаме, че тази процедура за „обществено обсъждане“ е компрометирана, че такъв подход е обиден за софиянци и че такъв паметник не трябва да бъде поставян в София.
Председател на УС на Сдружение ДОМ
Иван Сотиров
news.modal.header
news.modal.text