site.btaУНИЦЕФ: Единадесет деца губят живота си всяка седмица в опит да пресекат централно - средиземноморския миграционен маршрут
Близо 11 600 деца са преминали през граница от началото на 2023 г. в търсене на безопасност и закрила.
Повечето от тях са били сами или са разделени от родителите си
Ню Йорк, София, 14 юли 2023 г. – по данни на УНИЦЕФ най-малко 289 деца са загубили живота си или са изчезнали тази година в опит да пресекат опасния централно-средиземноморски миграционен маршрут от Северна Африка към Европа.
Това са близо 11 деца, които умират или изчезват всяка седмица в опит да намерят безопасност, мир и по-добри възможности.
По оценки на УНИЦЕФ от 2018 г. насам около 1 500 деца са загубили живота си или са изчезнали безследно, докато са се опитвали да пресекат централно-средиземноморския миграционен маршрут. Това е 1 на всеки 5 деца от всички 8274 души, които са загинали или изчезнали по маршрута – сочат данните от проекта на Международната организация по миграция (МОМ) "Изчезнали мигранти".
По данни на УНИЦЕФ от януари 2023 г. 11 600 деца или средно 428 момичета и момчета на седмица пристигат на бреговете на Италия от Севрна Африка. Това е двукратно увеличение в сравнение със същия период на 2022 г., въпреки сериозните рискове за децата. По-голямата част от тях отпътуват от Либия и Тунис, след като вече са предприели опасни пътувания от страни в Африка и Близкия изток.
През първите 3 месеца на 2023 г. 3000 деца – 71% от всички деца, пристигащи в Европа по този маршрут, са регистрирани като непридружени или разделени от родителите или от законните си настойници, което ги излага на по-голям риск от насилие, експлоатация и злоупотреби. Момичетата, които пътуват сами са особено уязвими преди, по време и след края на пътуването си.
В България всеки ден хиляди деца, напуснали родните си страни, пресичат границите и рискуват живота си в търсене на сигурност и безопасност. От началото на годината 7 694 са молбите за международна закрила, регистрирани от Държавна агенция за бежанците при Министерски съвет - 2 251 от тях са на деца, от които повече от половината (1 293) са на непридружени деца предимно от Афганистан и Сирия.
УНИЦЕФ си партнира с Държавната агенция за бежанците, общини и гражданското общество, за да осигури адекватна закрила и грижи за непридружените деца. Заедно с нашите партньори сме подкрепили близо 850 непридружени деца в България от началото на 2023 г. с правна помощ, достъп до информация относно тяхното представителство по чл. 25 ЗУБ и възможност за събиране със семейството им, както и с психо-социална подкрепа.
Пътят през централно Средиземно море се е превърнал в един от най-опасните маршрути, пътувани от деца. Рискът от смърт в морето обаче е само една от многото трагедии, с които се сблъскват тези деца – от заплаха и преживяване на насилие, липса на образование и възможности за бъдещето, набези и задържане по време на имиграция или разделяне със семействата. Тези рискове се засилват заради ограничените маршрути за безопасно придвижване на децата, липсата на достъп до закрила в транзитните страни по маршрута им и недостатъчни или бавни операции по издирване и спасяване.
В съответствие със задълженията по Международния закон и Конвенцията за правата на детето УНИЦЕФ призовава правителствата да осигурят по-добра закрила за уязвимите деца по море, в родните им страни, по транзитните маршрути и в крайните дестинации, към които пътуват чрез:
1. Спазване на правата и висшите интереси на децата в съответствие със задълженията по националното и международно право.
2. Осигуряване на безопасни и законни пътища за миграция и търсене на убежище за деца, включително разширяване на критериите, позволяващи събиране на семейство и увеличаване на квотите за презаслеване на бежанци.
Подобряване на координацията при операции за издирване и спасяване, и осигуряване на бързо слизане от кораба и настаняване на сигурно място.
Укрепване на националните системи за закрила на детето, така че да могат да обхващат и защитават децата в риск от насилие и експлоатация, със специален фокус върху непридружените деца.
Подобряване на перспективите за децата и младежите в техните собствени страни на произход и в страните, през които преминават транзитно, чрез адресиране на конфликтите, климатичните рискове и разширяване покритието на услугите за социална закрила и възможностите за децата да учат, за да печелят и да бъдат финансово независими.
Осигуряване на достъп до информация, за да могат да правят безопасен и информиран избор относно възможностите и опасностите при пресичане на международните маршрути.
Включване и продължаване на образованието на децата бежанци и мигранти и осигуряване на достъп до здравни и други жизненоважни услуги.
УНИЦЕФ се обръща и към Европейския съюз с призив да се увери, че горепосоченото е включено в Пакта за миграцията и убежище на Европейския съюз, който е в процес на договаряне.
УНИЦЕФ продължава да работи, за да подкрепя страните за укрепване на националните системи за закрила на детето, системите за социална закрила и системите за миграция и убежище, за да направи превенция и да минимизира рисковете, с които се сблъскват децата, напускащи родните си страни. Работим, за да осигурим подкрепа и приобщаващи услуги за всички деца, без значение от правния статут на родителите им.
#####
Бележки към редакторите:
1. Анализът на данните, посочен в това съобщение, е изготвен от УНИЦЕФ, като са използвани данни за пристигащите в Италия от Портала за оперативни данни на ВКБООН (към 9 юли 2023 г.) и данни за изчезналите мигранти по централно средиземноморския маршрут от проекта на МОМ за изчезналите мигранти (към 3 юли 2023 г.), достъпен на 10 юли 2023 г.
2. ВКБООН съобщава за 90 605 пристигания в Европа през Средиземно море между януари и 9 юли 2023 г.
3. По-голямата част от тези пристигания, 69 599 или 77 %, са осъществени през централния средиземноморски маршрут. Централно средиземноморският маршрут (който се отнася до пътуването по море от Северна Африка, главно Тунис и Либия, до Италия) е един от най-активните и опасни миграционни маршрути.
4. За 69 599 бежанци и мигранти, които са предприели пътуване по Централния средиземноморски маршрут от януари 2023 г. насам, ВКБООН съобщава за дял от 16,7% деца - или около 11 600 деца.
5. Броят на изчезналите деца е изчислен въз основа на общия брой на изчезналите мигранти и демографските данни за пристигналите по същия маршрут.
6. УНИЦЕФ е председател на секретариата на Международния алианс за данни за децата в движение (IDAC), който ръководи глобалните усилия за подобряване на наличността и качеството на данните с цел подобряване на резултатите за децата в движение.
За УНИЦЕФ:
Вече 77 години УНИЦЕФ работи на местата с най-тежки условия, за да достигне до най-уязвимите деца. В над 190 държави и територии работим за всяко дете, навсякъде, за да създадем по-добър свят за всеки. За повече информация за УНИЦЕФ посетете www.unicef.org.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text