site.btaХристо Иванов: Хартиената коалиция е демоверсия на коалицията на реванша
Коалицията на реванша без “Демократична България” и “Продължаваме промяната” е един от възможните варианти за управленски конструкт в този парламент или след провеждането на пети поредни избори. В интервю за Българското национално радио съпредседателят на обединението Христо Иванов заяви, че първото проявление на тази коалиция е бил изборът на Вежди Рашидов за парламентарен шеф, а подкрепата ѝ за хартиеното гласуване може да е прелюдия към завръщане на други порочни модели от миналото. Бившият министър на правосъдието напомни, че именно корупционните практики са фундаменталният проблем, който години наред разяжда институциите, политическата система, доверието в обществото и сигурността пред руската заплаха.
“В момента, за съжаление, липсват добри варианти”, отбеляза Иванов. “Имаме лоши варианти, по-лоши варианти и варианти, които ще направят нещата още по-лоши.” Според него при евентуални нови избори през март не съществува никаква възможност ситуацията да се подобри, но рисковете от влошаването ѝ са налице. Трезвата и отговорна оценка на различните сценарии включва и евентуално управление на компромиса около програмите на “Демократична България” и “Продължаваме промяната”. Ключова в случая би била управленската формула на ПП като втора политическа сила и мандатоносител. Председателят на “Да, България” изрази притеснение, че разговорът за визията, концепцията и изключително трудната реализация на потенциален втори мандат закъснява.
“Инициативата, ролята и отговорността са на “Продължаваме промяната”. Ние можем да бъдем полезни, но все пак не бива да изземваме ролята им.”, отчете Иванов. Според него след като ПП споделят позицията си следва да се направи много внимателна оценка на редица детайли за евентуален кабинет на малцинството. Необходимо би било да се потърсят и гаранции, които да възпрепятстват свалянето му от опозиционно настроеното мнозинство. Лидерът на “Демократична България” отчита, че успехът на такъв мандат може да се окаже непосилен, но отговорността изисква полагането на необходимите усилия и търсенето на по-широка подкрепа по ключови за държавата теми. Той оцени като позитивна готовността на “Продължаваме промяната” за разговор по приоритети с ГЕРБ. “Със сигурност трябва да преодоляваме състоянието, в което не можем да седнем на една маса по никакъв повод и по никаква тема.”
Невъзможността да се сформира парламентарно управление подхранва силите, които тласкат към смяна на системата и авантюрата “президентска република”. Притеснително е, че хора в обкръжението на президента Радев все по-често и открито лансират амбиции за конституционни промени и водеща роля на Президентството в нов управленски формат. “Усещането за липса на посока, сериозните рискове и страхът, който се инжектира в масовото съзнание, съставляват гърмяща смес, която лесно се ползва за популистки акции и призиви - дайте да счупим нещо, да рестартираме и да направим нещо тотално различно!” Според Иванов поредицата от неуспехи на парламента да роди управление сериозно допринася за опасните популистки завои на политическата система.
Попитан от водещия за приетото решение за военна помощ на Украйна, Христо Иванов заяви, че сигурността е приоритет на всеки български гражданин. Подкрепеният от Народното събрание акт полага основи за ускорена модернизация на българската армия в лицето на най-голямата заплаха за съюзите, към които България принадлежи. “Когато показваш, че си отговорен партньор, а не снишен и полунеутрален, когато поемаш отговорност за общата сигурност, тогава имаш аргументи да търсиш солидарност и подкрепа в модернизацията на въоръжените си сили”, заключи Иванов. Той отличи силният отбранителен сектор като потенциален стълб за икономическото развитие на България занапред. Според него би било глупаво, ако служебната изпълнителна власт продължи да се впуска в своеобразна предизборна кампания, вместо да се възползва от огромната политическа подкрепа за модернизация на българската армия.
news.modal.header
news.modal.text