site.btaДве министерства предприемат спешни действия за завършването на екологичната оценка по проекта FAST Danube
Министърът на транспорта и съобщенията и министърът на регионалното развитие и благоустройството предприемат спешни мерки за приключване на дейността за оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) по проект FAST Danube и за подготовка на инвестиционното намерение за изпълнение на дейностите по проекта. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Проектът FAST Danube се финансира от Механизма за свързване на Европа 2014-2020. Бенефициенти по него са Речна администрация за Долен Дунав - Галац (AFDJ), Румъния и Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД), България. Основната цел на проекта е да се подобрят условията за корабоплаване и да се повиши безопасността на трафика в общия участък на Дунав между България и Румъния, като се увеличи броят на дните в годината, в които реката е плавателна, от 280 до 340. Очаква се това да доведе до увеличаване на трафика на превозваните стоки с 20 процента.
С решението се възлага също оказването на подкрепа на Министерството на транспорта и съобщенията и Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав" при подготовката от българска страна на проекта за реализиране на инженерните мерки за подобряване на корабоплаването. Проектът се планира да бъде подаден за финансиране по Механизма за свързване на Европа 2021-2027 г., като крайният срок за кандидатстване е 31 януари 2024 година.
На среща в „Евксиноград“ през октомври премиерите на България, Гърция и Румъния потвърдиха, че ще работят заедно за засилване на регионалната свързаност във всичките ѝ форми, продължавайки да развиват своето сътрудничество за гарантиране на сигурността на Югоизточна Европа. Транспортната свързаност бе една от основните теми, обсъждани на форума, на който присъстваха още еврокомисарите Маргаритис Схинас и Адина Вълян, както и министърът на енергетиката на Молдова Виктор Парликов.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text