site.bta Институтът за пазарна икономика представя своя вариант на държавен бюджет за догодина
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) ще представи днес своя вариант за държавен бюджет за следващата година. В рамките на ежегодния "Алтернативен бюджет на ИПИ" от 10:00 до 12:00 ч. в "Гранд Хотел Милениум София" ще се състои отворена дискусия върху нужните решения относно данъчната политика, управлението на разходите и овладяването на дефицита, съобщиха от ИПИ.
В "Алтернативен бюджет на ИПИ" всяка година от 2002 г. досега икономистите предлагат идеи за реформи като намаляване на основни данъци и осигуровки, оптимизиране на публичните разходи, повече избор в осигурителните системи, задълбочаване на финансовата децентрализация и други.
Миналата година ИПИ предложи свиване на дефицита в тригодишен хоризонт. Краткосрочният ефект от прилагането на пакета мерки в алтернативата на ИПИ беше намаляване на разходите с над 5,4 млрд. лева и намаляване на данъчната тежест с над 2,2 млрд. лева, което свива дефицита на касова основа за 2024 г. с 3,2 млрд. лева до1,5 на сто от прогнозния БВП. Пълният ефект от предложението водеше до свиване на дефицита до 0,8 на сто от БВП през 2025 г. и балансиране на бюджета през 2026 г.
Сега обаче Министерството на финансите не оповестява информация за проектобюджета за 2025 година и сравнение не може да се прави. Преди седмица служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обяви, че проектобюджетът на България за 2025 година ще е с 3 на сто дефицит, без да дава подробности за параметрите, като само уточни, че няма да се вдигат данъците. Внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент, както това ще стане и с промените в данъчните закони, каза още Людмила Петкова. В началото на октомври на нарочна пресконференция Людмила Петкова заяви, че дефицитът в Бюджет 2025 се очертава да бъде около 18 млрд. лв., което прави към 8-9 на сто от БВП.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text