site.btaБългария можеше да започне разговор за закупуването на „Лукойл“, каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов
Трябваше веднага да започнат разговори за закупуване на „Лукойл Нефтохим“, а освен това и разговори с американската администрация, за да се направи това, което направи Германия с „Роснефт“. Това каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов пред журналисти в кулоарите на парламента. Той отбеляза, че „Нефтохим“ е бил българска държавна собственост допреди 20 години. Ако това беше сторено, България можеше да защитава преговорна позиция за националния ни интерес, обясни депутатът.
Според него в момента България е в ролята на страничен наблюдател на нещо, което се случва извън държавата. „Няма смисъл да обсъждаме нещо, в което България няма дори косвено участие“, каза той. Костадинов посочи, че взема предвид факта, че „Лукойл“ не е българска компания и нейните подразделения нямат самостоятелност в България. Според него все пак това са субективни обстоятелства.
„Лукойл Нефтохим“ можеше да продължи да работи абсолютно необезпокоявано, както се случва в другата част на Европа, тъй като „Лукойл“ очевидно има намерение да продава части от компанията си на парче, съобразно с местните законодателства във всяка държава, добави депутатът.
Според Костадинов става дума за преработвателни индустрии, изграждани от българската държава, и ние можем да ги възстановим като българска държавна собственост, дори и да нямаме тези пари. Всяка стотинка, която би могла да бъде инвестирана за обратно изкупуване на „Лукойл“, щеше да бъде разбрана и одобрена от всички в българското общество, без изключения, посочи Костадинов.
Депутатът Ангел Янчев от „Възраждане“ коментира поет финансов ангажимент от Община Велико Търново.
През септември кметът на Велико Търново е подписал два договора по проекти с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и е поет ангажимент чрез тях за близо 15 милиона лева, обясни депутатът и допълни, че Велико Търново вече дължи седем милиона лева. Законът за публичните финанси забранява на българските общини да извършват плащания или да поемат финансови ангажименти, преди да има решение на общинския съвет и да влезе в бюджета на съответната община, посочи още той.
Според Янчев парите не са включени в бюджета на Велико Търново и не са обсъдени в Общинския съвет. Това противоречи и на Закона за местната администрация, каза той. Това е тежко нарушение, което граничи с престъпление, посочи Янчев.
Той заяви, че ще подаде сигнал срещу кмета на общината до Върховната касационна прокуратура, Комисията за противодействие на корупцията, Агенцията за държавна финансова инспекция и Европейската прокуратура.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина