site.btaПарламентарната правна комисия одобри на първо четенe предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс


Парламентарната правна комисия гласува на първо четене предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
Правителството предлага разпитът на вещи лица да може да става и онлайн, а в Закона за съдебната власт да бъде записано, че експертите по автотехнически експертизи, които не са доценти, професори или не са учени от БАН, трябва да се впише и придобитата правоспособност. Промените в списъците на вещи лица вече да се правят два пъти годишно, експертите да имат продължаващо обучение. Залага се на изпити за правоспособност, предвиждат още предложенията.
Дължим реформата на НПК отдавна на близките на загиналите по пътя, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев. Голяма част от делата за катастрофи се влачат по четири - пет години заради недостиг на вещи лица, каза той. Експертизите са ключови за решаването на тези дела, посочи министърът.
Текстовете получиха подкрепа в комисия.
От "Възраждане" предлагат съдът да може разпореди на обвиняем да не доближава членовете от семейството на пострадалия, както и дома и местоработата му. Освен това пострадалите да правят искания, бележки и възражения на хартия, освен с електронен подпис. Друго предложение е разпитите от разследващите да стават чрез видеовръзка. За по-бързо изготвяне на експертизи по ключови дела да бъдат назначавани по двама експерти с идентични познания, да се ползват трафични данни за разкриване на леки престъпления, както и удължаването на срока за разследване да е най-много 18 месеца.
ПП-ДБ предлагат при разследването на насилие над животни да може да се ползват специални разузнавателни средства.
По време на гласуването редакциите на двете парламентарни групи получиха повече гласове "въздържал се".
От Върховния касационен съд са против въвеждането на СРС, каквото е предложението на ПП-ДБ. Използването на този способ е в конфликт с правото на личен живот, каза заместник-председателят на ВКС Лада Паунова, аргументирайки целесъобразността им. ВКС подкрепя допълнителната защита на пострадалите.
Националният институт на правосъдието няма капацитет да обучава вещи лица, коментира директорът на институцията Миглена Тачева.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина