site.btaПредоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост беше една от най-важните цели на правителството, посочват от Министерски съвет след решението на ЕК


Предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) беше една от най-важните цели на правителството, тъй като изпълнението му беше блокирано поради редица фактори, включително изменената среда за реализация на заложените мерки. Приетите промени се очаква да улеснят прилагането на Плана и да осигурят условия за неговото успешно приключване. Това посочват от правителствената пресслужба, след като Европейската комисия одобри предложените от страната ни промени в ПВУ, както и проектите и реформите, включени в главата REPowerEU.
Съветът на Европейския съюз разполага с четири седмици, за да прегледа и одобри оценката на Европейската комисия, уточняват от правителството.
Измененията предвиждат значително опростяване на изискванията към изпълнението на етапите и целите, включени в реформите и инвестициите, отпадане на междинни цели и обединяване на етапи. Броят на етапите и целите е редуциран от 321 на 259, а броят на плащанията по Плана от девет на пет.
От ПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност и е увеличен обхватът на някои от съществуващите такива.
Правителствената пресслужба отбелязва, че одобрението на главата за REPowerEU дава възможност страната ни да се възползва от допълнителния ресурс, предоставен от ЕК, в размер на 479 млн. евро. С тези средства ще бъдат подкрепени мерки за справяне с енергийната бедност, за подкрепа на либерализацията на пазара на електроенергия и за насърчаване на внедряването, както и за съхранението и използването на възобновяема енергия.
Планът запазва силния си фокус върху зеления преход - с 49% от средствата, насочени за климатични мерки, както и върху дигиталния преход – с 20,6% от общите разходи, определени за мерки за ускоряване на дигитализацията, се казва още в съобщението от Министерски съвет.
БТА припомня, че на 16 април България подаде искане до ЕК за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейския план за намаляване зависимостта от руските изкопаеми горива и за ускоряване на екологичния преход.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина